Miejsca, które warto odkryć w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska to wciąż w miarę nowy kierunek na turystycznej mapie świata. To zarówno typowy Orient, jak i państwo patrzące w przyszłość, które krajobrazami i kulturą zachwyca, zadziwia, zaprasza do odkrywania tajemnic.

Arabia Saudyjska ma do zaoferowania wiele – nowoczesne metropolie, historyczne miasta, bogate dziedzictwo kulturowe, smaki Orientu, przypływ adrenaliny na pustyni, relaks w górach lub nad dwoma morzami. Słusznie można ją nazwać podróżniczą nowością dekady. Czego jednak nie przegapić w dwunastym co do wielkości kraju na świecie?

Metropolia przyszłości – Rijad

Pierwsze kroki w podróży po Arabii Saudyjskiej zwykle stawia się w stolicy kraju Rijadzie. Tu realizuje się wizjonerska misja kraju. W centrum dominuje kultowa Kingdom Tower – konstrukcja w kształcie litery U, z której rozciąga się przepiękny widok na Rijad. To także jeden z najwyższych budynków w kraju o wysokości 302 metrów. Mieszczą się w nim powierzchnie biurowe i luksusowe centrum handlowe, restauracje, kawiarnie, a także pięciogwiazdkowy hotel.

Inną oznaką nowoczesności Arabii Saudysjkiej jest dzielnica finansowa King Abdullah Financial District. To miasto w mieście na zawsze zmieniło panoramę saudyjskiej stolicy dzięki imponującym wieżowcom zaprojektowanym przez światowej sławy architektów.

Nowoczesny Rijad. Fot. materiał partnera

Diriyah

Zaledwie 15 minut na północny zachód od Rijadu znajduje się Diriyah, miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Ten gigaprojekt przechodzi obecnie ogromną przemianę. Znajduje się tu historyczna dzielnica At-Turaif, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Założone w XV wieku miasto służyło jako pierwsza stolica państwa saudyjskiego i do dziś zachwyca tradycyjną zabudową z cegły mułowej. Nieważne, czy są to meczety, zwykłe domy czy pałace, np. Pałac Salwa i Pałac Saad bin Saud – wszystkie stanowią przykład tradycyjnej techniki architektonicznej Najdi. Warto przy tej okazji zajrzeć do Bujairi Terrace, gdzie mieszczą się światowej klasy restauracje i luksusowe sklepy.

Diriyah. Fot. materiał partnera

Inną atrakcją Rijadu jest twierdza Masmak. Zbudowana w 1865 roku, odegrała decydującą rolę w bitwie o Rijad w 1902 roku i jest symbolem konsolidacji Arabii Saudyjskiej. Grube mury z cegły mułowej widoczne są z daleka, wewnątrz obejrzeć można wystawy tradycyjnej broni, narzędzi rolniczych i historycznych fotografii dokumentujących życie saudyjskie w latach 1912–1937. To jedno z najważniejszych miejsc w kraju.

Medyna

Położona na północ od Mekki Medyna, historycznie znana jako Yathrib, to pierwsza stolica islamu i drugie najświętsze miejsce w islamie. W centrum miasta znajduje się Al Masjid an Nabawi, czyli Meczet Proroka wybudowany przez Mahometa w 622 roku. Warto przypomnieć, że sanktuarium jest zarezerwowane tylko dla muzułmanów. Pozostała część Medyny jest za to dostępna dla wszystkich i zaprasza do odkrywania dziedzictwa historycznego, kultury, muzeów oraz odwiedzania ogrodów. Atrakcją może być także przejazd nowoczesną koleją dużych prędkości Haramain łączącą Medynę z Mekką. Samej Mekki turyści nie zobaczą, ponieważ wstęp do świętego miasta mają jedynie muzułmanie.

Al Balad w Jeddah

Nadmorskie Jeddah (znane także jako Dżudda) to jedno z najbardziej nowoczesnych i kosmopolitycznych miast w Arabii Saudyjskiej. To miasto kontrastów, w którym wciąż można znaleźć tradycyjne targowiska czy zabytkowe domy kupieckie zbudowane z koralowca, ale też nowoczesne konstrukcje. To także morska brama do Arabii i obowiązkowy punkt dla turystów poszukujących wypoczynku w typowo nadmorskim stylu.

Najciekawszą atrakcją jest tu oczywiście Al Balad, czyli historyczna dzielnica miasta, której początki sięgają XII wieku. Wpisana na listę UNESCO zachwyca przepiękną architekturą, która jest efektem mieszania się wpływów arabskich, osmańskich i perskich. Jej znakiem rozpoznawczym są misternie zdobione, imponujące drewniane balkony zwane „rawasheen”. Warto spędzić tu więcej niż kilka dni, a może przy okazji uda się trafić na Grand Prix Arabii Saudyjskiej Formuły 1, które odbywa się tutaj od 2021 roku.

Jeddah. Fot. materiał partnera

Al Taif

Miasto położone jest w górach, na wysokości blisko 2000 metrów. To centrum parków i ogrodów – po drodze z Mekki podziwiać można owocowe sady czy plantacje róż (w końcu nazywane jest Miastem Róż ze względu na pachnące kwiaty w wyschniętych korytach rzek i otaczających je górach). W samym Taif na targu Souk Okaz warto zaopatrzyć się w lokalne produktu. To także jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Arabii Saudyjskiej.

Górskie Soudah

Soudah to najwyższe w Arabii Saudyjskiej góry, sięgające 3000 metrów. To także nieoficjalna stolica aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jako część Parku Narodowego Aseer oferuje gęstą sieć szlaków turystycznych i wyjątkowe górskie widoki. Miejsce świetnie nadaje się na trekking. Przy okazji odnaleźć tam można także ślady starożytnej kultury plemiennej Arabii – zwłaszcza w wiosce Rijal Almaa. To kolejny obiekt wpisany na listę UNESCO w Arabii Saudyjskiej.

Rijal Almaa. Fot. materiał partnera

Muzeum pod gołym niebem

Al-Ula jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpiękniejszych miejsc w Arabii Saudyjskiej – niegdyś było to skrzyżowanie Jedwabnego Szlaku i Szlaku Qadilla, dzięki czemu odkryjesz tu ślady starożytnych cywilizacji sprzed ponad 200 000 lat. Stolica starożytnego imperium Dadan i Liyah to jedna z najstarszych osad na Bliskim Wschodzie. Położona pośród pasm górskich i kanionów pozwala doświadczyć niezakłóconego niczym spokoju i tajemniczego Orientu. O przeszłości opowiada Wioska Dziedzictwa, starożytne grobowce i piaski pustyni. W Al-Ula zajrzeć można w tradycyjne życie Beduinów.

Dodatkową atrakcją jest Skała Słonia – geologiczna ciekawostka w kształcie słonia o wysokości 52 metrów. To ulubione miejsce do zrobienia pamiątkowych fotek, a przy okazji podziwiania dziewiczych krajobrazów Al-Ula.

Stanowisko archeologiczne Hegra

Najbardziej znaną częścią Al-Ula jest Hegra – stanowisko archeologiczne, które skrywa grobowce Nabatejczyków. Zachowały się tu w świetnym stanie starożytne grobowce, datowane na czasy cywilizacji Nabatejczyków. Zachwycają przede wszystkim pięknie zdobionymi fasadami i inskrypcjami. Jest to także pierwszy obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa listy UNESCO w Arabii Saudyjskiej.

Hegra. Fot. materiał partnera

Maraya Concert Hall Al-Ula

W rejonie Al-Ula znajduje się również unikat na skalę światową – największy lustrzany budynek na świecie, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Centrum Kultury Maraya (po arabsku lustro) pokryte jest 3000 lustrzanych paneli odbijających otaczającą pustynię. Dosłownie wygląda jak miraż wyłaniający się z piasku. Wnętrze budynku to przestrzeń dla wielu wydarzeń kulturalnych takich jak koncerty czy wystawy.

Krawędź świata

Jebel Fihrayn – dzikie piękno krajobrazu, cud geologiczny i świadectwo przeszłości, Znane też jako „Krawędź świata”, znajduje się w odległości 90 km na północny zachód Rijadu, czyli całkiem niedaleko. Są to naturalne klify wznoszące się z morza na wysokość 300 metrów i oferujące niezapomniane widoki. Dostać się tam można samemu samochodem lub z przewodnikiem. Można tu też przenocować – na tych, którzy chcą napawać się widokiem słońca zachodzącego w morzu, czekają kempingi turystyczne.

Artykuł sponsorowany