Międzynarodowy Zlot Morsów odbędzie się w Mielnie w drugi weekend lutego

fot. materiały prasowe

W  ramach tegorocznej edycji największego zimowego wydarzenia nad Bałtykiem – od 10 do 13 lutego – odbędą się dwie “wielkie kąpiele”. Tradycyjnie w samo południe do mroźnego morza wejdą morsy z całego świata. 

W 2021 roku ze względu na epidemię impreza została odwołana. W tym rok połączono 18. i 19. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie. Rejestracja na tegoroczne wydarzenie rozpoczęła się w listopadzie 2021. Udział potwierdziło 6,5 tysiąca chętnych. W Biurze Zlotu – tj. w Centrum Promocji Rybactwa w Mielnie (ul. Lechitów 17A) – będzie można jeszcze nabyć wejściówki w czasie trwania imprezy.

W planie tegorocznego wydarzenia nie zabraknie znanych morsom stałych punktów takich jak: Pałac Ślubów, Turniej Mrozoodpornych, Morsowa Stefa Chillout (balie i sauny ulokowane przy plaży), Akademia Młodego Morsa, Pasowanie na Morsa, Bieg Morsów na dystansie 5 km, taniec One Billion Rising (Nazywam się Miliard –  ogólnoświatowy protest, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet).

11 lutego Mielno zostanie też gospodarzem Mistrzostw Polski w Morsowaniu. Organizatorem wydarzenia jest wielokrotny rekordzista Guinnessa i autor  książki „Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem” – Valerjan Romanovski. Chętni będą mieli okazję spróbować swoich sił w podobnym wyzwaniu. Pod okiem mistrza wejdą do balii z zimną wodą i zanurzą się do poziomu szyi (do momentu aż barki i ręce będą pod wodą). Zawodnicy będą mogli mieć na sobie wyłącznie stroje kąpielowe i będą startować w swoich kategoriach (wg płci i wagi). Sędziowie i ratownicy przez cały czas będą kontrolować czas przebywania w wodzie. Im będzie dłuższy, tym większa szansa na wygraną! Udział w Mistrzostwach mogą wziąć osoby, które mają co najmniej 2-letnie doświadczenie w morsowaniu lub certyfikat ze szkoleń Rock Balancing Ice – świadomi własnego ciała i umysłu. Dodatkowo, każdy uczestnik musi zadeklarować, że stan zdrowia pozwala mu na udział w wyczynowym przedsięwzięciu. Przed przystąpieniem do Mistrzostw wszyscy zgłoszeni zawodnicy zostaną dokładnie przebadani. 70 śmiałków potwierdziło uczestnictwo w Mistrzostwach.

Kolejną atrakcją tego Zlotu będzie też Wielki Sobotni Koncert. W związku z niedawno ogłoszonymi obostrzeniami  podjęto decyzję o nieorganizowaniu Wielkiego Balu. W zamian ogłoszono plenerowy koncert, który odbędzie się w sobotę w specjalnie stworzonej morsowej strefie. Na scenie wystąpią zespoły: Drugi Tydzień oraz Piersi.

Tematem przewodnim tegorocznego edycji imprezy będą Dzieci Kwiaty w Bałtyku. Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie organizowane są od 2004 r. Jest to największa tego typu impreza na świecie. Do tej pory nie został pobity Rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu, który został ustanowiony w Mielnie najpierw w 2010 r. a następnie w 2015 r.