Miasto z Piernika w Gliwicach otwarte do końca lutego

archiwum Kolejkowa

Otwarta 3 grudnia piernikowa makieta zdobywa serca tysiąca odwiedzających. Zbudowane z ponad tony korzennego ciasta Miasto z Piernika w Kolejkowie w Gliwicach, ogromne budowle, piernikowe chatki i dwa jeżdżące czekoladowe pociągi urzekają swoim wyglądem i zapachem zwiedzających w każdym wieku. W związku z tym twórcy wystawy postanowili przedłużyć ją do końca lutego.

Jakub Paczyński, pomysłodawca makiety, powiedział: “Zainteresowanie Miastem z Piernika przerosło nasze oczekiwania. Początkowo planowaliśmy zamknąć wystawę 6 stycznia, ale liczba odwiedzających i ilość zapytań o jej dostępność skłoniła nas, aby ten czas wydłużyć do 29 lutego.”

Aby wypełnić miasto prawie 300 chatkami, ogromną warowną twierdzą, zamkiem, ruchomym młynem, 2 pociągami i licznymi piernikowymi ludzikami, zwierzątkami i choinkami jego twórcy pracowali ponad pół roku.

Zużyli 105 kilogramów miodu i 32 kilogramy korzennych przypraw. 1100 kilogramów świątecznego wypieku modelarze ozdobili litrami lukru, do którego wykorzystali 308 jaj, 150 cytryn i 36 kilogramów cukru pudru.

Wystawa wzbudza powszechny zachwyt wśród odwiedzających. Pomysł i wykonanie spodobał się tak bardzo, że o kolejkowym mieście z piernika wspomniały liczne ogólnopolskie media, a materiał telewizyjny wyświetliło już ponad 200 stacji TV m.in. w Tajlandii, USA, Arabii Saudyjskiej. Nie dziwimy się organizatorom, że postanowili przedłużyć czas zwiedzania i na kolejnych gości czekają aż do 29 lutego 2020.

Miasteczko z Piernika można zwiedzać do końca lutego w Kolejkowie w Gliwicach.