Miasto Wrocław zaprasza na święto sportów nieolimpijskich

Stanisław Klimek

Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.

To będzie wielkie święto sportu i wielkie święto Wrocławia. Nie każdego roku zdarza się tak fantastyczna okazja do promocji miasta. Do Wrocławia przyjedzie przynajmniej cztery tysiące sportowców z ponad stu krajów z całego świata. Poza uczestnictwem w zawodach na pewno znajdą czas na zwiedzanie miasta. I nie ma wątpliwości, że – podobnie, jak każdy, kto odwiedził choć raz Wrocław – będą chcieli tutaj wrócić, będą namawiać do tego swoje rodziny i znajomych.

The World Games to wielkie wydarzenie, na które wszyscy są zaproszeni. Impreza odbywa się pod patronatem MKOl. Sportowcy będą rywalizować w 31 dyscyplinach na 24 arenach.

Te alternatywne igrzyska organizowano wcześniej między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii. W 2013 roku TWG po raz pierwszy zorganizowano w Ameryce Południowej – gospodarzem było kolumbijskie Cali. Po Wrocławiu, w roku 2021, sportowców gościć będzie amerykańskie Birmingham, stolica stanu Alabama.

Dyscypliny, w których będą rywalizować zawodnicy The World Games, mimo że do tej pory nie znalazły się na liście konkurencji klasycznych Igrzysk Olimpijskich, są w niektórych krajach bardzo popularne. Wspinaczkę, jazdę na wrotkach czy frisbee uprawiają tysiące ludzi. Wrocław miał prawo włączyć do programu dyscypliny popularne w skali regionu i kraju. Wybór padł na żużel, futbol amerykański, kickboxing i wioślarstwo halowe.

Jednocześnie Wrocław świetnie wykorzystuje The World Games nie tylko do promocji miasta, ale i do zachęcenia do aktywności fizycznej swoich mieszkańców, proponując programy dla różnych grup wiekowych.

Od pewnego czasu prawie 10 tysięcy dzieci bierze udział w programie „Mali Wspaniali”. To ogólnorozwojowe zajęcia fizyczne z elementami sztuk walki. Dzieci uczą się podstaw sportu, ale – co równie ważne – poznają zasady fair play i zdrowego odżywiania. W tym programie wiedzą i doświadczeniem dzieli się z instruktorami reprezentantka Polski w karate Anna Lewandowska, Ambasadorka TWG 2017.

6,5 tysiąca dzieci trenuje we wrocławskich przedszkolach, kolejne 2 tysiące w okolicznych gminach. Z kolei 2 tysiące uczniów gimnazjum wzięło udział w przygotowanym z Aglomeracją Wrocławską projekcie „Orientuj się w aglomeracji”. Był to cykl treningów i zawodów w biegu na orientację, w którym radami i wiedzą na temat tego sportu dzielili się trenerzy i zawodnicy Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

Dzięki wsparciu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego do szkół w całym kraju trafił sprzęt do uprawiania unihokeja – bramki, piłki i kije. Polski Związek Unihokeja przeszkolił także kilkudziesięciu trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Wiadomo jednak, że najprostszą i najbardziej oczekiwaną formą aktywności w lipcu będzie już samo kibicowanie sportowcom oraz przemieszczanie się między arenami sportowymi.

Jeśli chodzi o materialne zyski z Igrzysk, to we Wrocławiu powstała zadaszona pływalnia o wymiarach olimpijskich z trybunami, regulowanym dnem i ruchomymi pomostami. Po zawodach będzie można szkolić tu młodych pływaków i organizować zawody z udziałem publiczności. W parku Tysiąclecia zbudowany został tor do wyścigów na rolkach. To największy tego typu obiekt w Polsce. Po zawodach będzie służył wszystkim – mieszkańcom i odwiedzającym.

Największą inwestycją związaną pośrednio z The World Games jest remont Stadionu Olimpijskiego. Po Igrzyskach będzie to dom wrocławskich żużlowców i futbolistów amerykańskich. Jak każda wielka impreza sportowa, The World Games przyciągnie do Wrocławia tłumy kibiców. Nikt nie potrafi przewidzieć, ilu ich będzie. Może ich przyjechać kilkadziesiąt albo kilkaset tysięcy.

Jedno jest pewne – poza kibicowaniem, będą mieli co robić. Wrocław, jak mało które miasto w Polsce, ma dużo do zaoferowania gościom z różnych kontynentów.

W ubiegłym roku miasto odwiedziło 1,4 mln turystów zagranicznych. W pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych miejsc we Wrocławiu w 2016 roku znalazły się: Rynek i okolice (na pierwszym miejscu wymieniło go 56 proc. turystów zagranicznych i aż 85 proc. gości z Polski), Panorama Racławicka (49 proc. i 28 proc.), ZOO i Afrykarium (29 proc. i 22 proc.), Ostrów Tumski (18 proc. i 33 proc.) i Hala Stulecia (9 proc. i 9 proc.).

Co więcej, 67 proc. gości zagranicznych zadeklarowało chęć powrotu do Wrocławia. To pokazuje potencjał miasta i szansę, jaką są The World Games. Żadna akcja promocyjna nie zastąpi szeptanej reklamy, jaką robią zadowoleni z wizyty we Wrocławiu turyści, a w wypadku TWG – kibice. To oni staną się ambasadorem stolicy Dolnego Śląska na świecie.

We Wrocławiu łatwo się zakochać. To miasto, do którego warto przyjechać na kilka dni. Jest tu co robić, gdzie przenocować, co zwiedzić i gdzie pójść, by spędzić miło czas. Przyznał to w ubiegłym roku Rough Guides, wydawca słynnych przewodników, który opisał Wrocław, jako najlepsze miasto do spędzenia weekendu w Polsce.

Nic dziwnego. Wrocław bowiem to idealny koktajl turystyczny. Zabytki i nowoczesność. Klimatyczny rynek i okoliczne uliczki z tętniącymi przez dwadzieścia cztery godziny życiem kafejkami, restauracjami, klubami. Kuchnia z regionalnymi potrawami i piwami. Ostrów Tumski i niezliczone, jak się wydaje, odnogi Odry czy kanały. Tereny zielone, ogrody i parki. Rozwijająca się i nowoczesna sieć obiektów noclegowych. Afrykarium, które odwiedza więcej turystów niż Wawel… To tylko najważniejsze argumenty za tym, żeby przyjechać do Wrocławia. Każdy, kto odwiedzi to miasto na pewno doda do listy co najmniej kilka swoich powodów, dla których warto tu wrócić.

Dyscypliny The World Games 2017

BIEG NA ORIENTACJĘ

BULE

FISTBALL

JU-JITSU

KAJAK

POLO

KARATE

KORFBALL

KRĘGLE

LACROSSE

ULTIMATE

FRISBEE

ŁUCZNICTWO

MUAY THAI

NARTY WODNE

WAKEBOARD

PIŁKA RĘCZNA

PLAŻOWA

PŁYWANIE W PŁETWACH

PRZECIĄGANIE LINY

SPORTOWE RATOWNICTWO WODNE

SPORTY BILARDOWE

SPORTY GIMNASTYCZNE

SPORTY LOTNICZE

SPORTY WROTKARSKIE

SQUASH

SUMO

TANIEC SPORTOWY

TRÓJBÓJ SIŁOWY

UNIHOKEJ

WSPINACZKA SPORTOWA

Na zaproszenie

FUTBOL AMERYKAŃSKI

KICKBOXING

WIOŚLARSTWO HALOWE

ŻUŻEL

{gallery}5446{/gallery}