Meklemburgia na dwóch kółkach: rowerowe lato 2025 pełne nowości

Meklemburgia-Pomorze Przednie to raj dla wszystkich rowerzystów. Region ma ponad 2 000 km długodystansowych szlaków rowerowych, które prowadzą przez urzekające krajobrazy, urokliwe miasteczka, wzdłuż nadmorskiego wybrzeża i licznych jezior. To miejsce na aktywny wypoczynek. Świeże powietrze, bliskość natury i doskonała infrastruktura sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Według badań przeprowadzonych przez Związek Turystyczny Meklemburgii-Pomorza Przedniego co trzeci turysta wybiera Meklemburgię jako swój cel podróży ze względu na dobre warunki do jazdy na rowerze. Odsetek ten jest najwyższy na Pojezierzu Meklemburskim i wynosi 38 proc. W sezonie wakacyjnym 2025, w regionie będzie sporo nowości dla miłośników rowerów gravelowych, trekkingowych i szosowych oraz dla gości korzystających z rowerów elektrycznych.
Wybrane wydarzenia w 2025 r i nowości rowerowe w Meklemburgii–Pomorzu Przednim
Koncert rowerowy
20 lipca w ramach Festiwalu Meklemburgii-Pomorza Przedniego zostanie zorganizowany tradycyjny koncert rowerowy w regionie Schweriner Seenlandschaft. Od godziny 11:00 uczestnicy będą przemierzać okolicę, docierając do różnych scen koncertowych, gdzie prezentowana będzie muzyka od jazzu po pop. Każda scena zaprezentuje inny program artystyczny, który będzie kilkakrotnie powtarzany. Goście mogą wybrać własną trasę w zależności od swoich zainteresowań i sprawności fizycznej. Na scenie specjalnej, przeznaczonej dla najmłodszych rowerzystów przygotowano piosenki dla dzieci. Finałem wydarzenia będzie występ holenderskiego zespołu Fuse, który odbędzie się na rynku w Schwerinie.
Więcej informacji: www.festspiele-mv.de
Gravel Weekender®
W terminie 12-14.09.2025 r. Pojezierze Meklemburskie będzie gościć fanów rowerów gravelowych. Podczas wydarzenia „Gravel Weekender” uczestnicy mają do dyspozycji aż 6 tras o łącznej długości około 450 km, które można pokonać grupowo lub indywidualnie. W pobliżu zamku Wesenberg przewidziano możliwość noclegu we własnym namiocie, kamperze lub przyczepie kempingowej oraz degustację regionalnych specjałów kulinarnych. Osoby zainteresowane mogą już teraz zapisać się na newsletter oraz dokonać rejestracji.
Więcej informacji: www.gravel-weekender.de
Event gravelowy z André Greipel
Na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Meklemburgii, odbywa się nowe wydarzenie gravelowe „Seaside Ride”. Organizatorem jest sam André Greipel, były zawodowy kolarz z Rostocku, jeden z najlepszych w swoim pokoleniu. Na chętnych oprócz wycieczek gravelowych czeka program muzyczny, streetfood, sauna w beczce, bieganie i joga dla rowerzystów.
Więcej informacji: www.seasideride.de
Berlin-Kopenhaga
Długodystansowa trasa rowerowa Berlin-Kopenhaga stanie się produktem flagowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Już dziś na trasie znajduje się ok. 50, przystosowanych do potrzeb rowerzystów, miejsc noclegowych typu „Bed+Bike”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.bike-berlin-copenhagen.com
Nietypowe miejsca noclegowe, takie jak Slube Homes i Ahoi Camp, sprawiają, że szlak staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. „Slubes” to okrągłe domki w formie wieżyczek, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale przy swojej minimalnej powierzchni gwarantują duży komfort i wypoczynek. Slubes można znaleźć w trzech lokalizacjach: Krakow am See, Neustrelitz na Pojezierzu Meklemburskim oraz w Greifswaldzie. Dodatkowo firma Slube GmbH oferuje miejsca do naprawy rowerów oraz bezpieczne przechowalnie.
Nową propozycją noclegową jest też „Ahoi Camp Canow”, który znajduje się w regionie Mecklenburgische Kleinseenplatte. Obiekt oferuje ponad 300 miejsc dla kamperów, apartamenty wakacyjne, małe domki oraz pływającą saunę. Ośrodek znajduje się nad jeziorem Kleiner Pälitzsee, gdzie dostępna jest również wypożyczalnia kajaków i tratw.
Więcej informacji: www.ahoi-camp-canow.de
Nowa nazwa – nowy szlak
Szlak rowerowy Mecklenburgischer Seenradweg (Szlak Rowerowy Pojezierza Meklemburskiego) zmienił nazwę na Elbe-Oderhaff-Radweg (Szlak Rowerowy Łaba-Zalew Szczeciński). Trasa liczy obecnie 445 km i prowadzi z Lüneburga przez Pojezierze Meklemburskie aż do Ueckermünde. Wraz ze zmianą nazwy dostosowano oznakowanie. Jak wyjaśnia Thomas Fitzke, ekspert ds. infrastruktury rowerowej
w regionie: „Celem tej optymalizacji było zwiększenie atrakcyjności trasy oraz poprawa bezpieczeństwa. Dodatkowo uwzględniono więcej naturalnych krajobrazów
i kulturowych perełek regionu”.
Przydatne linki:
Turystyka rowerowa:
www.off-to-mv.com/pl/turystyka-rowerowa
Wokół meklemburskich jezior:
www.mecklenburger-seen-runde.de/pl
Pojezierze Meklemburskie (Mecklenburgische Seenplatte)
– noclegi, wydarzenia, dojazd:
www.mecklenburgische-seenplatte.de/aktivurlaub/fahrrad
Turystyka aktywna:
www.outdooractive.com/en/
Event gravelowy:
www.gravel-weekender.de
POWIĄZANE WPISY
3 sierpnia 2026
TravelReps przejmuje działania promocyjne Madery w Polsce
Madeira Promotion Bureau rozpoczyna współpracę z agencją TravelReps, która będzie…
0 Komentarzy2 Minuty
3 sierpnia 2026
Turcja: 25,8 mln zagranicznych turystów w pierwszym półroczu 2026 roku
W pierwszej połowie 2026 roku Turcję odwiedziło 25,8 mln zagranicznych turystów, czyli…
0 Komentarzy2 Minuty
30 lipca 2026
Ras Al Khaimah: krajowy popyt wspierał turystykę w pierwszej połowie 2026 roku
Ras Al Khaimah odnotował w pierwszej połowie 2026 roku niewielki wzrost liczby…
0 Komentarzy2 Minuty
28 lipca 2026
Nie tylko Balaton. Cztery pomysły na rodzinne wakacje na Węgrzech
Rosnące ceny wakacyjnych wyjazdów sprawiają, że coraz więcej rodzin szuka kierunków,…
0 Komentarzy7 Minuty
27 lipca 2026
Chorwacja zaprasza na sierpniowe festiwale
Historyczne place, miejskie fortyfikacje, wybrzeże Adriatyku i Dolina Neretwy staną się w…
0 Komentarzy3 Minuty
24 lipca 2026
Atmosphere Kanifushi organizuje kolejną edycję festiwalu „Just Veg”
Atmosphere Kanifushi na Malediwach zaprasza na kolejną edycję autorskiego festiwalu…
0 Komentarzy1 Minuty
23 lipca 2026
Rawenna Włoską Stolicą Morza 2026. Nowy terminal wycieczkowy i wydarzenia nad Adriatykiem
Rawenna, znana przede wszystkim z bizantyjskich mozaik i zabytków wpisanych na Listę…
0 Komentarzy2 Minuty
20 lipca 2026
Cypr z drugim najlepszym półroczem przyjazdów w historii
Statystyki przyjazdowe na Cypr wracają do poziomów z ubiegłego roku. To drugi najlepszy…
0 Komentarzy1 Minuty
17 lipca 2026
30 mln zagranicznych turystów odwiedziło Portugalię w 2025 roku. Polska wśród rosnących rynków
Portugalia utrzymuje silną pozycję na europejskim rynku turystycznym. W 2025 roku kraj…
0 Komentarzy4 Minuty










