Mazowsze pomogło branży turystycznej

Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego / fot. UMWM

Z uruchomionej przez Samorząd Mazowsza pomocy finansowej na cele obrotowe i utrzymanie działalności będzie mogło skorzystać 1276 firm z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej.

Znane są już wyniki pierwszego konkursu o dotacje płynnościowe z Unii Europejskiej dla mazowieckich przedsiębiorców, którzy mierzą się ze skutkami epidemii COVID-19. Do dofinansowania skierowane zostały wszystkie wnioski spełniające wymogi konkursu, a ich wsparcie przekroczy 48,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Wkrótce kolejny konkurs

Pandemia COVID-19 postawiła cały świat przed ogromnym wyzwaniem społeczno-gospodarczym. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej, hotelarskiej, konferencyjnej, artystycznej i gastronomicznej, których mimo odmrożenia gospodarki wciąż dotyczą duże ograniczenia w funkcjonowaniu. Tylko w przypadku samej bazy noclegowej nasz region odnotował spadek o blisko 60 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego, jak zauważa Marszałek Adam Struzik, “konieczna jest dalsza pomoc samorządu Mazowsza w ramach środków unijnych.”

“Już w najbliższych dniach chcemy uruchomić kolejny konkurs. Na jego realizację przeznaczymy ponad 40 mln zł środków unijnych w ramach naszego programu operacyjnego. Obecnie trwają prace nad jego przygotowaniem. Cały czas są też dostępne pożyczki płynnościowe” – dodaje.

Kryterium spadku o 50 proc., kolejność bez znaczenia

Pierwszy konkurs skierowany był na wsparcie mikroprzedsiębiorstw (w tym samozatrudnionych) oraz małych firm.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk, podkreślił: „Po pierwszym okresie epidemii nastąpiło stopniowe znoszenie ograniczeń regulujących działalność biznesową, jednak wielu przedsiębiorców wciąż nie mogło wrócić do pełnej dotychczasowej działalności. Dlatego już w lipcu uruchomiliśmy pierwszy konkurs, dzięki któremu z pomocy finansowej będzie mogło teraz skorzystać 1,2 tys. firm.”

W naborze (30 lipca-7 sierpnia) przedsiębiorcy złożyli ponad 2,1 tysiąca wniosków o dofinansowanie. Na wsparcie miały szansę wyłącznie firmy, których przychody ze sprzedaży w czerwcu 2020 r. spadły o co najmniej 50 proc. w stosunku do czerwca 2019 r. Co ważne, kolejność złożenia dokumentów nie miała znaczenia. Każdy wniosek złożony w terminie został poddany ocenie spełniania wymogów ubiegania się o dofinansowanie.

Połowa wnioskujących to samozatrudnieni

Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych zauważył, że połowa wniosków skierowanych do dofinansowania złożona został przez jednoosobowe firmy. – To często wynika ze specyfiki funkcjonowania poszczególnych branż. Tacy przedsiębiorcy mogli wnioskować o 23,5 tys. zł na okres trzech miesięcy. Najmniej projektów z kolei pochodzi od małych firm, do których już wcześniej z różnych źródeł kierowana była pomoc na utrzymanie zatrudnienia – podsumowuje dyrektor.

Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie trzy miesiące. Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakupu towarów.

Hotelarze: bez pomocy sektorowej ze strony rządu trudno będzie nam przetrwać

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center