Mazoprzygoda w Nadbużańskiej Krainie Spokoju

Dwór Zaścianek / fot. WS

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, LOT nad Bugiem oraz Stowarzyszeniem Lokalnej Grupy Działania “Tygiel Dolina Bugu” podjęły współpracę przy nowym projekcie #NadbużańskaKrainaSpokoju. Ma ona na celu m.in. zachęcić turystów do poznania i odwiedzenia terenów wschodniego Mazowsza.

Chociaż tegoroczne wakacje upływają nieubłaganie, warto rozważyć spędzenie ich w rytmie slow w Nadbużańskiej Krainie Spokoju. Znajduje się ona na styku trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Można tam odkryć miejsca takie jak m.in. Pałac w Korczewie, podziwiać krajobrazy, a także spróbować wielu lokalnych potraw.

Kraina wielu możliwości

Kraina ta posiada jeszcze wiele nieodkrytych zakątków i klimatycznych wiosek. Chociaż w Polsce z roku na rok przybywa coraz więcej atrakcji w stylu slow, to wielu turystów wciąż nie zna takich miejsc, stąd też powstał pomysł na zorganizowanie kampanii promocyjnej.

fot. WS

“W głównej mierze chcemy przybliżyć ofertę turystyczną tych terenów i pokazać jak tu jest spokojnie i pięknie oraz w jaki sposób można tu odpoczywać. Jest to też kampania wpisująca się w naszą akcję Odpocznij na Mazowszu, poprzez którą przybliżamy miejsca, w których można wypocząć. Przede wszystkim chcemy pokazać, że Mazowsze jest idealnym obszarem na spędzanie urlopu w Polsce” – powiedziała Izabela Stelmańska, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Nadbużańska Kraina Spokoju jest też miejscem, do którego można wybrać się na weekend. Turyści mogą udać się na przejażdżkę rowerową na szalu Green Velo, przepłynąć katamaranem, kajakami lub pontonem, a nawet zjechać tyrolką nad rzeką Bug. Zwolennicy spokoju również znajdą coś dla siebie np. plażę w Serpelicach lub możliwość wędkowania w Trojanowie.

fot. WS

“Opłaca się przyjechać tutaj również na weekend. Najwięcej naszych gości, to właśnie turyści weekendowi. Przede wszystkim ze względu na bliską odległość z Warszawy, ale też z Lublina. W weekendy organizujemy wiele imprez tematycznych m.in. joga, gimnastyka słowiańska, spacery w lesie i kolacje tematyczne” – dodała Justyna Paluch z Lokalnej Organizacji Turystycznej “LOT nad Bugiem”.

Dwór Zaścianek w Borsukach

Odwiedzając Nadbużańską Krainę Spokoju, warto zajrzeć do kilku obiektów, w których będzie można poczuć prawdziwe sielskie życie. Pierwszym z nich jest Dwór Zaścianek w Borsukach. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu oraz Obszaru Natura 2000. Dwór Zaścianek składa się z Dworu oraz Zaścianku, które są od siebie oddalone o 100 metrów. Dwór oferuje prostą staropolską kuchnię, w której najważniejsze są lokalne produkty oraz własne sezonowe warzywa i owoce. Miejsce zachwyca przede wszystkim wschodnią gościnnością oraz bliskością natury. Zaścianek jest nie tylko doskonałym miejscem wypoczynku i relaksu, ale również ośrodkiem sportu i turystyczną bazą wypadową.

Widok z dworu Impresja / fot. WS

Impresja

Drugim takim wyjątkowym miejscem, które również znajduje się w Borsukach jest Impresja, czyli francuska oaza nad Bugiem. Klasyczny dworek prowadzony jest przez Polkę i Francuza. To miejsce, które w dość ciekawy sposób łączy smaki Francji i Podlasia. Gospodarze oferują degustacje win wraz z przekąskami, takimi jak sery, truskawki, czy porzeczki. Zasmakować można również tarty musztardowej z pomidorami oraz serem z Hajnówki.

Scheda Podlaska / fot. WS

Scheda Podlaska w Mieżwicach

W Schedzie Podlaskiej można doświadczyć prawdziwej gościnności oraz spróbować dań kuchni podlaskiej, które są przygotowywane z lokalnych produktów. Gospodarz obiektu bardzo chętnie dzieli się z odwiedzającymi swoją obszerną wiedzą o fascynujących pobliskich miejscach wartych zobaczenia, ale również opowie o historii nadbużańskiej krainy. Okolica jest również idealna dla osób lubiących aktywne formy spędzania wolnego czasu. Teren pozwala na wyprawy rowerowe szlakiem ciepłych źródeł i pomników przyrody.

Szklarnia Pałacu w Korczewie / fot. WS

Pałac w Korczewie

Nazywany “siedleckim Wilanowem” malowniczy majątek położony jest na pograniczu dwóch najdzikszych parków krajobrazowych województwa mazowieckiego. Znajdujący się niemal nad samym Bugiem zabytkowy pałac jest miejscem dla turystów, którzy lubią nie tylko historię, ale i przyrodę. Dawniej był to barokowy pałac. Został wybudowany w 1734r. dla kasztelana podlaskiego. Z biegiem czasu posiadłość popadła w ruinę, jednak od roku 1989, dzięki rodzinie Ostrowskich, pałac zaczął odzyskiwać dawny blask.

Pomnik pocisku na rynku

Zwiedzając okolice warto również zatrzymać się w niewielkiej wsi – Sarnaki. Na rynku (dawniej Sarnaki były miasteczkiem), znajduje się pomnik przedstawiający naturalnej wielkości pocisk rakietowy V2 wbijający się w nadbużańskie mokradła. W ten sposób została upamiętniona dość spektakularna historia. Wiosną 1944 roku w okolicach Mielca, Niemcy testowali swoją nową broń rakietową. Jeden z pocisków spadł na mokradła w okolicach Mierzwic i nie eksplodował. Został on znaleziony przez miejscowy oddział partyzancki, a następnie w trakcie akcji “Most III” przetransportowano go do Londynu.

Główny przekaz i założenia kampanii

Kampania koncentruje się terenie mazowieckiej części historycznego Podlasia, w tym w szczególności na terenie mazowieckich jednostek samorządowych będących członkami LOT i LGD: gminy Korczew, Platerów, Sarnaki, Łosice, Stara Kornica, Olszanka, Huszlew. Najważniejszym przekazem jest bezpieczny odpoczynek dla każdego – od agroturystyki po luksusowe apartamenty oraz pokazanie idealnego miejsca do wypoczynku w rytmie slow.