Matisyahu gwiazdą XII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej

archiwum Festiwalu Kultury Żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który zagości do Warszawy w ostatnim tygodniu sierpnia, jest świętem wspólnego, polsko–żydowskiego dziedzictwa i stanowi okazję do nadrobienia tego, co stolica straciła w wyniku II wojny światowej. Tegoroczną edycję festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych kantorów i chóry kantoralne. W trakcie występu otwierającego kilkudniowe święto muzyki wysłuchamy największych światowych kantorów: Alberto Mizrahiego, Ushi Blumenberga, Davida Weinbacha oraz Chóru Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal.

Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu będzie Matisyahu – światowej sławy muzyk reggae, wokalista, raper, a także beatbokser. Mieszkający na co dzień w Nowym Jorku Matisyahu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych artystów na scenie reggae. Podczas koncertu finałowego publiczność będzie mogła usłyszeć w jego wykonaniu fenomenalne połączenie energetycznych i pozytywnych rytmów z muzyką żydowską.

Koncert plenerowy “Noc klezmerów” będzie okazją do wysłuchania zespołu Konsonans Retro z Ukrainy. Ta rodzinna orkiestra dęta z Kodymy pod Odessą wykonuje mieszankę mołdawskich, ukraińskich i żydowskich melodii. Dla wielu jest najświeższym wschodnioeuropejskim odkryciem w zakresie world music. Noc kelemerów to również występ zespołu Vienna Klezmore Orchestra z Austrii, energetycznego składu wszechstronnych muzyków pod kierownictwem artystycznym Fabiana Pollacka.

Polskim akcentem klezmerskim będzie warszawska premiera najnowszej płyty „Ten” zespołu KROKE, plasującego się w czołówce najbardziej rozpoznawalnych składów klezmerskich na świecie.

Podczas tegorocznej edycji w Teatrze Żydowskim wystąpi z recitalem Grzegorz Turnau, który przedstawi m.in. swoje interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga.
Na szczególne życzenie publiczności w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim wystąpi książę muzyki Kosher Gospel Joshua Nelson. Charyzmatyczny artysta, znany już warszawskiej publiczności, zaprezentuje swój nowy projekt tworzony wspólnie z nowojorskimi muzykami oraz Sienna Gospel Choir z Warszawy.
Organizatorzy są otwarci również na nowe projekty muzyczne, w tym te o charakterze eksperymentalnym, skierowane do młodego, wytrawnego słuchacza. Na szczególną uwagę zasługuje The Rose Ausländer Project w wykonaniu zespołu Sadawi z Niemiec, którego twórcą i inicjatorem jest wybitny muzyk Paul Brody, na stałe mieszkający w Berlinie, a także koncert Katy Carr brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia, muzyka, liderki zespołu “Katy Carr and the Aviators”. W swojej twórczości często nawiązuje do fascynującej ją polskiej kultury i historii. Swoją ostatnią płytę „Paszport” poświęciła bohaterom i wydarzeniom II wojny światowej.
Swoje awangardowe adaptacje przedstawią również czołowi młodzi muzycy, reprezentujący tzw. nurt Nowej Muzyki Żydowskiej, m.in. Karolina Cicha oraz Raphael Rogiński.

W programie jazzowym zaprezentują się: Kuba Stankiewicz Trio odkrywające twórczość Bronisława Kapera, bracia Oleś, Jazzpospolita, trio Jachna/Tarwid/Karch, duet Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda, Elma. Gwiazdą jazzowej odsłony Festiwalu Warszawa Singera będzie wybitny izraelski jazzman, saksofonista Albert Beger.
to także miejsce na pokazy spektakli oraz małych form teatralnych. „Głowa pełna ptaków” w reż. Mottiego Awerbucha (Izrael) z udziałem wybitnych izraelskich aktorów Uri Kowalskiego oraz Anabelli, czy „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej, to tylko niektóre przykłady działań teatralnych, których doświadczymy na zakończenie lata.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym tego niezwykłego wydarzenia jest Gołda Tencer.