Malta sklasyfikowana jako obszar o niewielkim zagrożeniu epidemicznym

fot. materiały prasowe

W ostatnim czasie wskaźniki zachorowań na Covid-19 na Wyspach Maltańskich znacznie spadają. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uznało, że Malta jest jedynym z najbezpieczniejszych krajów w Unii Europejskiej pod względem sytuacji związanej z pandemią Covid-19.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) regularnie monitoruje sytuację pandemiczną we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Według nowego raportu ECDC opublikowanego w zeszłym tygodniu, na Malcie odnotowano najniższy wskaźnik covidowy spośród wszystkich państw unijnych (kraj otrzymał 4,5 punktów na 10). Tak niski wynik został zaobserwowany po raz pierwszy od wielu miesięcy – oznacza to, że ​​kraj jest klasyfikowany jako obszar o „niewielkim zagrożeniu epidemicznym”.

Punktacja jest przyznawana na podstawie analizy następujących wskaźników: liczby zgłoszonych przypadków zachorowań, liczby przeprowadzonych testów i otrzymanych pozytywnych wyników, liczby hospitalizowanych pacjentów i przyjęć na oddział intensywnej terapii oraz liczby przypadków śmiertelnych.

Według danych ECDC wskaźnik zachorowań na Malcie w ostatnim tygodniu lutego wyniósł 225,8 przypadków na 100 000 osób, będąc tym samym najniższym w Europie. Natomiast wskaźnik uzyskania pozytywnych wyników testów był najniższy od grudnia – wyniósł 3,8 proc.. Jedynie niższy wskaźnik miały Grecja, Cypr i Austria. Ponadto na Malcie liczba zachorowań na Covid-19 spada we wszystkich grupach wiekowych. Najwięcej zachorowań wciąż odnotowuje się w grupie osób powyżej 80 roku życia.

Pod koniec 2021 roku sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się Omicrona na Malcie była jedną z najbardziej niepokojących w Europie. Obecnie, pozytywna ocena wystawiona przez ECDC oznacza znaczną poprawę sytuacji epidemicznej w kraju.

Malta otwarta dla turystów od 1 czerwca