Małokarpacki Szlak Winny Partnerem X Forum Promocji Turystycznej

Małokarpacki Szlak Wina

Już jutro w Orientarium w Łodzi odbędzie się X Forum Promocji Turystycznej. Partnerem wydarzenia jest Małokarpacki Szlak Winny na Słowacji. Wina z tego regionu będą uprzyjemniały uczestnikom Forum obiadu, a reprezentant będzie uczestniczył w debacie “Czemu Polacy boją się promować piwem, winem i innymi trunkami?”.

Słowacja i wino nie dla wszystkich osób w Polsce jest oczywistym połączeniem, a przecież nasz południowy sąsiad posiada aż 6 regionów winiarskich, w tym unikatowy Tokajski rejon winiarki (1/10 regionu winiarskiego Tokaj, dokładnie 960 ha, należy do Słowacji).

Coraz więcej turystów podróżujących na Słowację odkrywa jej nowe atuty. Słowacja dla nich to już nie tylko przepiękne góry, jaskinie, zamki, narty i modne ostatnio kąpieliska termalne. Słowacja – to również kraj winem płynący, a zwłaszcza dla tych, którzy ten szlachetny trunek stawiają ponad wszechobecną tutaj śliwowicę i borowiczkę (jałowcówkę) oraz kufelek piwa.

Małokarpacki Szlak Winny (Malokarpatská vínna cesta www.mvc.sk )

Wielowiekowe tradycje uprawy winnej latorośli i produkcji wina związane są głównie z południowymi regionami dzisiejszej Słowacji. Najbardziej znanym jest region Małych Karpat, położony na północ i południowy-wschód od Bratysławy, ale odległy od stolicy o rzut beretem.
Największym i najbardziej cenionym winnym szlakiem na Słowacji jest Małokarpacki Szlak Winny (MVC), który powstał w 1995 roku i zrzesza 25 miast i gmin. Winna droga biegnie przez ponad 250 winnych piwnic w starych królewskich miastach m. in. Święty Jur, Pezinok i Modra i Trnava.

Otwarte Dni Piwnic Winnych/fot. AG

Obecnie Małokarpacki Szlak Winny ma ponad 450 członków (winiarze, restauratorzy, właściciele hoteli o pensjonatów, artyści ludowy oraz osoby indywidulane). Pierwszym przewodniczącym Zrzeszenia MVC był znany lokalny winiarz Milan Pavelka, który kierował Zrzeszeniem MVC do 2017 roku. Na dzień dzisiejszy Pan Milan Pavelka jest Honorowym Przewodniczącym MVC a Prezesem jest młody winiarz Peter Fülöp.

Władze centralne jak i regionu, przy współpracy zrzeszeń producentów wina, organizują liczne imprezy związane z tradycjami winiarzy, a ich ukoronowaniem jest odwiedzanie w maju Otwartych Piwnic na św. Urbana oraz w listopadzie Dni Otwartych Winnych Piwnic połączone z degustacją szlachetnego trunku.

Pierwsze Dni Otwartych Piwnic odbyły się dnia 11 listopada 2000 roku a otwartych było 17 winnych piwnic. W tym roku odbędzie się 22 edycja a otwartych będzie ponad 170 winnych piwnic od Bratysławy po Trnavę. Majowe Otwarte Piwnice orgaznizowane z okazji patrona winiarzy Św. Urbana realizowane są od 2007 roku.

fot. AG

W tym roku w dniach 20-21 maja odbędzie się 15.rocznik tego popularnego winiarskiego wydarzenia.

Zrzeszenie MVC wspólnie z właścicielami winnic przygotuje ponad 100 starych winnych piwnic, w których będzie można delektować się smakiem szlachetnych, regionalnych win. Cena biletu wynosy 50 € za osobę, w tym 25€ talon na zakup regionalnych win. Bilet upoważnia do odwiedzenia wszystkich otwartych winnych piwnic oraz degustacji regionalnych win. Przy zakupie biletu nabywca otrzymujecie mapkę szlaku winnego, kieliszek, którego absolutnie nie wolno zgubić, i saszetkę zawieszaną na szyi, gdzie owe naczynie można schować. Oczywiście, po degustacji, w każdej piwnicy można zakupić dodatkowo każdą ilość butelek wina, a ceny zaczynają się od 6€ w górę.

fot. AG

Podczas Dni Otwartych Winnych Piwnic na całym Małokarpackim Szlaku Winnym spotkać można wycieczki autokarowe, piesze i rowerowe, oraz zmotoryzowanych turystów indywidualnych… Wszyscy spieszą do piwnic, a przy okazji zwiedzają romantyczne miasteczka, wioski i ich okolice.

Urok tych niezwykłych historycznych winnych piwnic oraz atrakcyjnych miejsc w Regionie Małych Karpat jest ogromny ze względu na tradycje winiarskie, które sięgają jeszcze czasów celtyckich, a potem rzymskich legionów, zakładających winnice wzdłuż Dunaju, oraz przybyłych w średniowieczu kolonizatorów niemieckich, którzy rozwinęli uprawę winnej latorośli. Wszystkie z miast, miasteczek i wsi szlaku winnego witają przytulnymi rynkami, zamkami, XIII, XIV-wiecznymi kościółkami, choć każde z nich jest nieco inne i ma w sobie coś specyficznego.

Rezerwaty przyrody wielkomorawskie unikatowe lasy oraz wielkomorawskie grodzisko z X wieku, a także renesansowy kasztel Pallfy’ego oferuje Święty Jur. W regionie Małe Karpaty zwiedzić można Zamek Czerwony Kamień i Jaskinie Driny. Natomiast Slovensky Grob znany jest z pieczonych gęsi, które mieszkańcy serwują bezpośrednio w swoich domach, a do tej tradycyjnej potrawy – lampkę własnej produkcji wina. W Slovenskym, a także w Chorvatskym Grobie (wioski te leżą niedaleko siebie) do dzisiaj silne są tradycje sztuki ludowej, zwłaszcza koronkarskie i hafciarskie. Oko cieszą ściany starych domów, zdobionych ludową ornamentyką, a na cmentarzach godne uwagi są starodawne, drewniane krzyże.

Kolejnym miejscem na Małokarpackim winnym szlaku, którego absolutnie nie wolno opuścić jest Pezinok, historyczne wolne miasto królewskie, a dziś jedno z centrum winiarskiego na Słowacji.

W Modrej, gdzie uroczyście w maju i listopadzie inaugurowane są „Dni Otwartych Piwnic”, koniecznie trzeba odwiedzić fabrykę ceramiki modrańskiej, przepięknie malowanej w kolorowe wzory i sceny tematycznie nawiązujące m.in. do tradycji winiarskich w regionie Małych Karpat.

W Modrej, zanim wybierzemy się do jednej z licznych piwnic na degustację wina, warto popatrzeć na stojący na rynku pomnik Ludovita Stura, jednego z głównych XIX-wiecznych przedstawicieli słowackiego ruchu narodowościowego.

Małokarpacki Szlak Winny łączy w sobie kilka zjawisk – wino, krajobraz, historię oraz gastronomie obszaru położonego między Bratysławą i Trnawą. Największym fenomenem tego malowniczego szlaku winnego są jednak ludzie, którzy są w stanie połączyć się dla wspólnego dobra, działać na rzecz regionu i wynieść słowackie winiarstwo na światowy poziom. Zrzeszenie MVC organizuje liczne imprezy winiarskie oraz prezentacje małokarpackich win nie tylko na Słowacji ale również w Polsce, Austrii, Francji, Hiszpanii, Mołdawii na Cyprze oraz innych krajach.

Podczas X Forum Promocji Turystycznej, w debacie “Czemu Polacy boją się promować piwem, winem i innymi trunkami?”, Małokarpacki Szlak Winny reprezentować będzie Jan Bosnovic, Key Account Manager TMR w Polsce. Oprócz niego w dyskusji wezmą udział: Hubert Czochański, kustosz w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, Anna Gmurczyk, Niemiecki Instytut Wina, Tomasz Prange-Barczyński, redaktor naczelny magazynu “Ferment. Pismo o winie”, Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Stec, założyciel Winnicy Rodziny Steców, Andrzej Szumowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, , Arletta Ziemian, współzałożycielka Browaru Stu Mostów we Wrocławiu.

Forum odbędzie się 6 kwietnia w Orientarium w Łodzi.

Organizatorem jest redakcja portalu branżowego WaszaTurystyka.pl.

Współorganizatorami są: Łódzka Organizacja Turystyczna oraz Orientarium w ZOO w Łodzi.

Partnerami są: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Miasto Olsztyn, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, Israel Government Tourist Office, Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Polska Organizacja Turystyczna, Gromada, Małokarpacki Szlak Wina, Muzeum Wódki Polskiej, MerlinX

Patronami są: Agencja Informacyjna, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Krakowska Izba Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polska Izba Turystyki Oddział Łódzki.

Honorowymi patronami są: Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna

Program: TUTAJ

Wyniki badania „Rola Kobiet w turystyce” ogłosimy na X Forum Promocji Turystycznej