Malmö zaprasza na letnie imprezy

archiwum malmofestivalen/Sanna Dolck

Do końca września w Malmö – największym mieście regionu Skanii – nie sposób się będzie nudzić. Letnie dni upłyną pod znakiem licznych imprez miejskich, wśród których na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza słynny, coroczny Festiwal Malmö.

Zwiedzanie piętrusem

Przybywających do Malmö turystów ucieszy także wiadomość, że w okresie od 3 lipca do 21 sierpnia po mieście kursuje bezpłatny, dwupiętrowy  autobus „London bus”. Jego trasa prowadzi z centrum miasta wzdłuż wybrzeża do południowej dzielnicy Hyllie, gdzie znajduje się między innymi Emporia – największe centrum handlowe w południowej Szwecji.

travelshop.setravelshop.se

Sierpień

2 sierpnia: Koncert Pera Gessle

Miejsce: Mölleplatsen

Koncert w Malmö to element trasy koncertowej Pera Gessle, światowej sławy artysty, członka grupy Roxette. 37 lat pracy twórczej Gessle zaowocowało pokaźną liczbą hitów. Podczas najbliższej  trasy zatytułowanej „En vacker kväll. Sommarturné 2017” (tłum.: „Piękny wieczór. Letnia trasa koncertowa 2017”) będzie można usłyszeć piosenki z całego repertuaru Pera.

5-6 sierpnia:  Festiwal Big Slap

Miejsce: Tallriken-Pildammsparken

To już 5. edycja Big Slap – niezwykle popularnego festiwalu muzyki elektronicznej. Znani DJ-e i producenci po raz kolejny zawitają do „Tallriken” w parku Pildammsparken. W tym roku wystąpią między innymi tuzy takie jak Axwell i Hardwell.

4-10 sierpnia: Malmö Pride

2017 Miejsce: różne lokalizacje w  Malmö

Festiwal gromadzący różnorodne występy artystyczne i wydarzenia muzyczne organizowany przez środowiska mniejszości seksualnych. Najważniejsze wydarzenie  Malmö Pride to parada ulicami miasta w niedzielę 6 sierpnia. www.malmopride.se 1

1-18 sierpnia: Festiwal Malmö 2017

Miejsce: różne lokalizacje w Malmö

The Malmö Festival — liczący ponad 30 lat, największy miejski festiwal w krajach nordyckich tradycyjnie odbywa się w sierpniu. Co roku wydarzenie gromadzi około 1,4 mln gości i wszyscy są tu mile widziani! Przez tydzień ulice Malmö wypełnią się stoiskami z jedzeniem, a także tańcem, muzyką i przedstawieniami teatralnymi. W programie liczne koncerty, wystawy, jarmarki, zawody i konkursy. Atmosfery tego wydarzenia nie sposób opisać – tam po prostu trzeba być! www.malmofestivalen.se

Wrzesień

1 września: Koncert Zucchero

Miejsce: Slagthuset Światowej sławy włoski piosenkarz wystąpi w Malmö w ramach trasy  Black Cat World Tour 2017.

kulturbolaget.se/konserter/2017/zucchero/ kulturbolaget.se/konserter/2017/zucchero/  

2 września:  Bieg Midnight Run

Miejsce: centrum miasta 10-kilometrowy nocny bieg, którego trasa wiedzie głównymi  ulicami Malmö, ze startem i metą na placu Stortorget. Wysiłkowi uczestników towarzyszy muzyka i aplauz licznie zebranej publiczności. midnattsloppet.com/en/malmo/

2-3 września: Zawody DreamHack Masters

Miejsce: Malmö Arena DreamHack Masters – Malmö 2017 to kolejna impreza tego cyklu, podczas której będzie można na żywo obejrzeć zmagania profesjonalnych graczy Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO). W walce o tytuł mistrzowski (i nagrodę pieniężną) zobaczymy aż 16 zespołów.

masters.dreamhack.com/malmo/

6-10 września: Spektakl Varekai – Cirque du Soleil

Miejsce: Malmö Arena

Przez pięć dni w centrum Malmö Arena występować będzie cyrk Cirque du Soleil, którego członkowie odegrają  słynne na całym świecie i jedyne w swoim rodzaju przedstawienie cyrkowe pt. „Varekai”. Od czasu premiery w 2002 r. ten niezwykły spektakl obejrzały miliony ludzi. Fabułę stanowi  historia młodego mężczyzny, który spada z nieba i trafia do magicznego świata wypełnionego niezwykłymi stworzeniami. Współczesny cyrk od najlepszej strony, gdzie znakiem rozpoznawczym są nie tylko niesamowite umiejętności akrobatyczne występujących, ale również kolorowe, fantastyczne stroje i scenografia.

www.malmoarena.com

15-17 września: Targi antyków Malmö Dekorativa

Miejsce: Dwór Katrinetorp Coroczne, odbywające się w Malmö targi dekoracyjnych antyków  (Malmö Dekorativa) ponownie zawitają do Katrinetorp, zabytkowej rezydencji otoczonej przepięknym ogrodem, leżącej w odległości około 10 minut od centrum miasta.

19-23 września:  Festiwal muzyki kameralnej

Miejsce:  różne lokalizacje w Malmö

13 koncertów w wykonaniu światowej sławy artystów. W programie utwory kompozytorów takich jak Brett Dean, Igor Stravinsky, Sofia Gubaidulina i Ludwig van Beethoven.

www.malmochambermusic.com/

21 września 2017 – 14 stycznia 2018: Titanic – Wystawa

Miejsce: Hala Malmö Mässan / Malmö Fair „Titanic – The Exhibition“, wystawa o najbardziej znanej na świecie katastrofie morskiej, tym razem zawita do Malmö. Opowiada ona o samym wraku, ale także przedstawia historie pasażerów, którzy zginęli na pokładzie tego luksusowego liniowca. Ekspozycja daje niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się sytuacji na pokładzie tonącego statku, a odwiedzający będą mogli zobaczyć odtworzone kajuty, listy od osób, które zginęły, oraz ponad 200 oryginalnych przedmiotów pochodzących ze statku. Wystawę „Titanic – The Exhibition“ można będzie zwiedzać we wnętrzach centrum wystawienniczego Malmö Mässan.

www.titanicmalmo.se

30 września:  Półmaraton Malmö

Miejsce: ulice Malmö Największy półmaraton w południowej Szwecji. Początek i koniec trasy biegu na miejskim stadionie  (Malmö Stadion).

www.malmohalvmarathon.se

30 września -1 października:  Jarmark sztuki i rzemiosła Design Market

Miejsce: plac Lilla Torg 50 artystów na urokliwym, kameralnym placu Lilla Torg w sercu miasta prezentuje  wyroby sztuki i rzemiosła, takie jak tkaniny, biżuteria srebrna, szkło i ceramika. W sobotę wieczorem rozpoczyna się “Noc galerii” („Malmö Gallerinatt”). Od godziny 18:00 do północy galerie sztuki Malmö są otwarte i każdy może odwiedzać je bezpłatnie. W wielu z tych miejsc na odwiedzających  czekają drobne przekąski i wino, a miasto tradycyjnie wypełniają wtedy tłumy.

www.malmocity.se