Magiczny Polańczyk

mat.pras

Szukając malowniczego miejsca, w którym można miło spędzić weekend czy urlop, warto wybrać się do Polańczyka. Jest to wieś wczasowo-uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim na zachodnim brzegu jeziora Solińskiego.

Zatem jest to doskonałe miejsce dla miłośników wodnych atrakcji. To także bogata baza lecznicza, gdzie znajduje się wiele uzdrowisk, z ponad 1200 miejscami dla kuracjuszy. Baza noclegowa jest doskonale rozwinięta. Można znaleźć zarówno hotele, apartamenty, pensjonaty, jak i kwatery.

Ekscytujący wypoczynek nad wodą

Polańczyk znajduje się nad jeziorem Solińskim, gdzie rozwinięta jest baza portowa, skąd turyści mogą wybrać się na rejs po jeziorze. Mogą także skorzystać z wycieczek na wyspy na jeziorze. Warto wybrać się na wyspę Energetyk, gdzie ponad 80% powierzchni porastają lasy, a resztę stanowią łąki i plaże, zatem są to dziewicze rejony. Miłośnicy bardziej aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na połów ryb. Na miejscu coś dla siebie znajdą również miłośnicy kąpieli słonecznych, gdyż dostępna jest plaża, a kiedy słońce zacznie doskwierać mogą skorzystać ze znajdujących się przy niej kąpielisk. Dodatkowo znajdują się tu również kajaki, rowery wodne, łódki i łodzie, które można wypożyczać. To miejsce chętnie odwiedzane także przez windsurferów, gdyż panują tu doskonałe warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Kiedy zabraknie adrenaliny można również wybrać się na spływy pontonowe na Sanie.

Zabytki i uzdrowiska – poznaj atrakcje Polańczyka

Polańczyk posiada status uzdrowiska od 1999 roku. Znajduje się tam łącznie ok. 1200 miejsc dla kuracjuszy. Warto zwrócić uwagę na występujące w odwiertach wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe, a także jodkowane, które nie są eksploatowane. Ich właściwości lecznicze są powszechnie znane, dlatego przybywają tu osoby z całej Polski chcące podreperować swoje zdrowie. W tym uzdrowisku leczy się wiele chorób, między innymi choroby układu oddechowego, takie jak np. astma, a także choroby układu moczowego i choroby kobiece. Tę wieś odwiedzają nie tylko kuracjusze, gdyż jest chętnie odwiedzana także przez turystów. Oferuje bardzo wiele różnych atrakcji. Warto np. wybrać się ścieżką spacerową, która jest wręcz stworzona do pieszych wędrówek.

Można napawać się pięknem tutejszych krajobrazów, a także pooddychać czystym powietrzem. Warto także wybrać się na punkt widokowy na Sawinie w Polańczyku. Liczy 516 m n. p.m. Widoki tutaj zapierają dech w piersiach. Oczywiście będąc w tej miejscowości nie można nie odwiedzić sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki, który niegdyś pełnił rolę cerkwi. Znajduje się w nim cudowna ikona Matki Boskiej Łopieńskiej. Warto także zobaczyć kamienną kapliczkę z XIX wieku bądź też cmentarz z murowaną kaplicą dworską z 1919 roku.

W bliskiej lokalizacji znajdują się też inne atrakcje. Można wybrać się także do Muzeum Kultury Bojkowskiej, gdzie można zobaczyć dziedzictwo grupy górali ruskich. Warto także zwiedzić indiańską wioskę, gdzie można zobaczyć namioty tipi, a także stroje czy broń. Można spróbować również własnych sił w strzelaniu z łuku, a wszystko to nieopodal Polańczyka. Najmłodsi mogą odwiedzić wiejskie zoo. Pobyt w Polańczyku jest również okazją do wybrania się nad zaporę nad Soliną. Najwyższa żelbetonowa zapora w Polsce powstała w niecałe 8 lat. Korona zapory stanowi najludniejszy deptak w Bieszczadach. To miejsce trzeba koniecznie odwiedzić, podobnie jak wnętrze zapory, które otwarte jest dla zwiedzających. Tu można m. in. obejrzeć film na temat tego, jak działa zapora. To z pewnością niezapomniane przeżycie.

Wydarzenia kulturalne i lokalne specjały

W Polańczyku organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w miejscowym amfiteatrze. W wakacje organizowane są imprezy w ramach Solińskiego Lata. W ramach programu organizowane są turnieje piłkarskie o puchar rady gminy Solina. Ponadto warto wybrać się na festyn integracyjny, czy też warsztaty bibułkarskie. W czasie trwania imprezy można posłuchać regionalnej muzyki, a także spróbować lokalnych dań. Wśród nich doskonałym wyborem są stolniki czyli kotlety z mięsa mielonego z kaszą gryczaną i pieczarkami oraz dodatkiem kapusty. Warto także zakosztować zupy czosnkowej, czy zupy borowikowo-śliwkowej.

Noclegi Polańczyk – znajdź miejsce noclegowe dostosowane do Twoich potrzeb

Polańczyk ma bardzo bogatą bazę noclegową, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Warto tutaj zwrócić uwagę, że ceny za noclegi w Polańczyku według Meteora rozpoczynają się już od 20 zł za noc. Można zdecydować się na wybór pokoi gościnnych z dostępem do łazienki. Z kolei wybierając się całą rodziną można wybrać domki letniskowe, które są niezwykle komfortowe i wyposażone w salon z TV. Posiadają oddzielne sypialnie, czy też aneks kuchenny z wyposażeniem. Do udogodnień można też zaliczyć możliwość rozpalenia grilla przed domkiem. Aby zaznać bardziej kameralnej i wiejskiej atmosfery można wybrać domki w górskim stylu. Dla tych, którzy chcą zaznać nieco luksusu są hotele z dostępem do basenu i SPA.