Madagaskar zaczyna promocję na polskim rynku

MM

Czwarta największa wyspa świata i jednocześnie coraz bardziej popularny kierunek podróży Polaków zainteresował się turystycznym rynkiem Europy Środkowej. Warszawa znalazła się na trasie roadshow zorganizowanego przez Ministerstwo Turystyki i Narodową Organizację Turystyczną Madagaskaru.

Warszawa, Praga, Budapeszt, Bukareszt i Sofia – to miasta, w których z branżą turystyczną i dziennikarzami spotkał się Jimmy Joharison, dyrektor ds. komunikacji Office National du Tourisme de Madagascar.

Polski rynek obiecujący

„Ministerstwo Turystyki wyznaczyło nowe priorytety jeśli chodzi o rynki, na których będziemy prowadzili działania promocyjne. Wśród krajów, w których chcemy je prowadzić znalazło się pięć państw Europy Środkowej. Wybraliśmy pięć miast, w których organizujemy prezentacje, kładąc nacisk nie tylko na turystykę wypoczynkową, ale i na aktywną. Mówimy nie tylko o wybrzeżu, ale też o tym, co można robić w innych rejonach wyspy” – wyjaśnił Jimmy Joharison.

Oficjalna promocja Madagaskaru w Polsce odbywa się po raz pierwszy, tamtejsze NTO koordynuje działania we współpracy z firmą Travel Advance, nie ma i na razie nie planuje umieszczać w Europie swojego przedstawicielstwa. Hasłem promocyjnym ONTM jest „Madagascar, Treasure Island”.

„Wierzymy w potencjał Polski i innych krajów, na których się skoncentrujemy: Bułgarii, Czech, Węgier i Rumunii. Mamy wyznaczony cel – podwoić całkowita liczbę turystów zagranicznych na Madagaskarze do 500 tys. w 2023 roku. Chcemy ułatwić polskim touroperatorom kontakty z DMC na Madagaskarze. W 2020 roku zaczniemy od organizowania fam tripów, w następnej kolejności będziemy organizowali kolejne wydarzenia w Warszawie” – powiedział w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl Jimmy Joharison.

Potrzeba więcej połączeń

Organizowanie wyjazdów na Madagaskar to sprawa niełatwa, choć Itaka jako pierwszy masowy touroperator rozpoczęła loty na wyspy Nosy Be, gdzie znajduje się drugie, oprócz stolicy Antananarivo, międzynarodowe lotnisko w kraju. Przelot z Polski trwa 18 godzin. Rejsowe połączenia oferuje tylko trzech przewoźników: Air France, Ethiopian Airlines i Turkish Airlines. Ceny biletów zaczynają się od ok. 3 500 zł. Jak zapowiada Jimmy Joharison, Ministerstwo Turystyki Madagaskaru prowadzi rozmowy z przewoźnikami, chcąc zachęcić ich do otwierania kolejnych połączeń lotniczych na wyspę.

Obecnie na Madagaskarze znajduje się jeden pięciogwiazdkowy hotel, poza tym – 25 obiektów czterogwiazdkowych i 117 dwu- i trzygwiazdkowych. Jak podkreśla Jimmy Joharison, za 3-4 lata na wyspie będą już otwarte kolejne luksusowe obiekty. Wyspą interesują się międzynarodowe sieci hotelarskie – grupa Accor otworzy w 2020 roku pięciogwiazdkowy Novotel w stolicy kraju (150 pokoi). W tym samym mieście trzy hotele wznosi Radisson – jeden z nich znajdował się będzie w centrum, dwa – w odległości ok. 30 km od lotniska. Łącznie te trzy obiekty dysponować będą 254 pokojami. Wszystkie wspomniane inwestycje mają być oddane do użytku w 2020 roku, a jeszcze w 2019 ma zostać otwarty 104-pokojowy hotel ze spa sieci Centell Hotels, zbudowany również w stolicy kraju.

Inwestorzy wierzą w Madagaskar

„Miesiąc temu zorganizowaliśmy na wyspie forum dla inwestorów zainteresowanych turystyką. Chcieliśmy przekonać ich, żeby zainwestowali w infrastukturę na Madagaskarze. Podpisano kilka kontraktów, są projekty budowania kolejnych hoteli w centrum wyspy oraz na obu wybrzeżach – zachodnim i wschodnim.”

Madagaskar to kierunek całoroczny, szczyci się tytułem czwartego najbardziej spokojnego państwa w Arfyce. Oprócz odpoczynku na plaży, ONTM zwraca uwagę na aktywności, takie jak wędrówki piesze, nordic walking i trekking (1600 km szlaków pieszych), obserowanie dzikiej przyrody, w tym ptaków, sport fishing, nurkowanie, sporty wodne (np. kitesurfing), golf, turystyka kulinarna i kulturowa – na wyspie podziwiać można wyroby lokalnych rzemieślników. Są też obiekty z listy UNESCO, na przykład dziedzictwo kulturowe Royal Hill of Ambohimanga i naturalne – lasy deszczowe Atsinanana i rezerwat naturalny Bemaraha Tsingy.