Lufthansa uziemia swoje samoloty po awarii systemów komputerowych

archiwum Lufthansy
fot. archiwum Lufthansy

W środę (15 lutego) doszło do poważnej awarii systemów informatycznych Lufthansy na niemieckim lotnisku we Frankfurcie. Problemy dotyczą systemów odprawy i wejścia na pokład. Przyczyny awarii nie zostały jeszcze ustalone.

Przewoźnik posiada w Europie około 700 samolotów, które zostały uziemione z powodu awarii systemu firmy. Niemieckie władze nie wykluczają ataku hakerskiego. W tym tygodniu skandynawskie linie lotnicze SAS AB również zostały dotknięte cyberatakiem, którego celem była ich aplikacja i strona internetowa.

Rzecznik Lufthansy poinformował, że problemy dotyczą systemów naziemnych firmy, w tym operacji odprawy. Dodał, że jest zbyt wcześnie, aby potwierdzić, czy problemy są powiązane z atakiem SAS AB.

Niemiecka kontrola ruchu lotniczego przekierowuje lądowania we Frankfurcie, głównej bazie Lufthansy, aby zapobiec przepełnieniu. Loty kierowane są na inne niemieckie lotniska, w tym Norymbergę, Kolonię i Düsseldorf.

Dodatkowo na stronie lotniska we Frankfurcie pojawił się komunikat informujący pasażerów o utrudnieniach: “Z powodu problemów technicznych w Lufthansa Group, na lotnisku we Frankfurcie wystąpią zakłócenia i odwołania lotów. Prosimy o sprawdzenie statusu swojego lotu przed udaniem się na lotnisko i przeznaczenie dodatkowego czasu na podróż”.