Lufthansa – na 60 lecie personel na folkowo

archiwum Lufthansy

Z okazji 60-lecia istnienia Lufthansa odtworzy tradycyjne bawarskie stroje z 1950 roku. Od połowy września czternaście stewardes będzie w nich latać na trasach do Ameryki Północnej i nad Zatokę Perską.

16 września wystartują do Charlotte (USA), 21 do Vancouver a 29 do Dubaju.

Thomas Klühr, członek zarządu Lufthansa German Airlines Board ds. finansowych i hubu w Monachium, powiedział: „Już po raz dziewiąty nasz personel pokładowy będzie nosić tradycyjne bawarskie stroje na wybranych trasach. Pasażerowie z pewnością będą zachwyceni tegorocznymi mundurami.”
Mundur z 1950 roku został odtworzony przez monachijski dom mody Angermaier Trachten. Stroje regionalne Wiesn-Dirndl są tak jak w przeszłości jasnoniebieskie i wykończone tkanymi beżowymi wzorami. Na beżowych fartuszkach widnieją dyskretne jasnoniebieskie kropki. Jak donosiła prasa z tamtego okresu: „Stewardesy Lufthansy w prawdziwych strojach Dirndls będą się troszczyć o pasażerów na pokładach maszyn typu Lockheed L-1049 Super Constellation od Nowego Jorku po Hamburg, a także na Convair’ach lecących z Londynu do Monachium na Oktoberfest”.

Na wybranych trasach europejskich personel pokładowy Lufthansa CityLine zamieni swoje mundury na stroje bawarskie – trzy stewardesy również założą Dirndl projektu Angermaier Trachten, a do nich żółte gorsety z kwiatowymi niebieskimi nadrukami oraz spódnice
w biało-niebieskie pasy i jedwabne błękitne fartuszki.

Również obsługa naziemna Lufthansy w porcie lotniczym w Monachium założy regionalne, bawarskie Dirndls oraz marynarki zaprojektowane specjalnie dla Lufthansy przez firmę modową z Monachium Schustermann & Borenstein. Podczas Oktoberfest wielu pracowników lotniska również będzie nosić te stroje.
Saloniki Lufthansy w Monachium zaprezentują w tym okresie specjalne menu. Salonik Klasy Pierwszej zaoferuje bawarskie specjalności w udekorowanych zgodnie z tradycją Oktoberfest restauracjach. Dania takie jak pieczone praliny z ogonami wołowymi oraz tiramisu na pszenicznym piwie, będą na bieżąco przygotowywane przez kucharzy. Pasażerowie odwiedzający saloniki Senator będą mogli spróbować strudli jabłkowych, zimnych przekąsek i bawarskich precli. Specjalny serwis na czas Oktoberfest został także przygotowany dla gości Klasy Pierwszej Lufthansy. Np. na trasach do Charlotte pojawią się m.in. “sznycel z Tegernsee” lub “bawarska kaczka na Oktoberfest”. Tradycyjne ciasto wiśniowe podawane na zimno oraz gorący strudel jabłkowy będą dopełnieniem bawarskich posiłków.