Lotnisko we Wrocławiu – w kwietniu ponad ćwierć miliona pasażerów

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Lotnisko we Wrocławiu obsłużyło ponad 255 tys. pasażerów, o 17,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Sukcesywny wzrost liczby pasażerów wynika z faktu, że przewoźnicy stale rozwijają i wzbogacają siatkę połączeń. W tym sezonie podróżni mają do dyspozycji już rekordowe 85 kierunków. Warto podkreślić, że znacząco rośnie liczba podróżnych zarówno na kierunkach południowych oraz na Wyspy Brytyjskie, jak i do europejskich hubów przesiadkowych i centrów biznesowych, a coraz większą popularnością cieszą się też kierunki wschodnie i północne.”

Dynamika tanich linii
W kwietniu z oferty tanich linii skorzystało ponad 182 tys. pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku oznacza to wzrost o blisko 35 proc.
Już tradycyjnie, niezależnie od pory roku, ogromnym powodzeniem cieszą się kierunki południowe – wypełnienia samolotów lecących na Teneryfę, do Mediolanu, na Kretę (lotnisko Chania) czy do Malagi wyniosły ponad 90%. Podobnie było w przypadku połączeń do Anglii, Szkocji oraz Irlandii.

Pasażerów przybywa również na innych kierunkach. Ogromny wzrost odnotowały linie Wizz Air na tych trasach, na których znacząco zwiększyły liczbę rejsów: do Lwowa (190,8 proc. podróżnych więcej), Londynu Luton (39,3 proc.) oraz holenderskiego Eindhoven (28,7 proc.). O 22,7 proc. wzrosła też liczba pasażerów na trasie do Kijowa.

Wysokie notowania Frankfurtu, Air France startuje do Paryża
Z sieciowych lotów międzynarodowych skorzystało w kwietniu 2018 roku blisko 38 tys. pasażerów, czyli o 25,1 proc. więcej niż przed rokiem. Największy wzrost, o blisko 30 proc., odnotowały linie Lufthansa na trasie do Frankfurtu nad Menem. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie przewoźnik zwiększył liczbę rejsów na tej trasie aż o 50 proc. w stosunku do ubiegłego roku. O ponad 4 proc. wzrosła liczba pasażerów na innej bardzo popularnej trasie – do Monachium. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się też połączenie do Kopenhagi.
Przypomnijmy, że od zimy połączenie do Zurychu uruchomiły linie SWISS, od końca marca do Stuttgartu lata Eurowings (spółka należąca do Lufthansy), a już od 26 maja wystartuje największa nowość sezonu we Wrocławiu: nowe połączenie Air France na paryskie lotnisko im. Charles’a de Gaulle’a, czyli do głównego portu stolicy Francji i jednego z najważniejszych na świecie.

Dariusz Kuś dodał: „Wrocław oferuje dziennie już 18 sieciowych połączeń międzynarodowych, a oferta w tym segmencie stale się powiększa. To pokazuje, że przewoźnicy dostrzegają rosnące znaczenie Wrocławia na biznesowej mapie Europy.”

O 9,4 proc. wzrosła liczba pasażerów na obsługiwanej przez PLL LOT trasie na Lotnisko im. Chopina w Warszawie.

W kwietniu 2018 wypoczynek z biurem podróży wybrało blisko 10 tys. podróżnych wrocławskiego lotniska – to blisko 200 proc. więcej niż w kwietniu 2017 roku. W tym sezonie w ofercie jest 25 wakacyjnych kierunków, w tym trzy nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba.