Lotnisko we Wrocławiu – rekordowe III kwartały

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Od 1 stycznia do końca września z usług Lotniska we Wrocławiu skorzystało ponad 2,45 mln pasażerów, więcej niż w całym 2016 roku, w którym odnotowano 2,42 mln.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „To ogromny sukces wrocławskiego lotniska, a trzeba zauważyć, że przed nami jeszcze dwa miesiące. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku osiągniemy prognozowany wynik ponad 2,8 mln obsłużonych pasażerów. Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba ponad 50 kierunków, w tym 12 nowości, między innymi Palermo, Neapol, Agadir, Zurych czy nasza ostatnia nowość – Zanzibar.”

Tylko w październiku 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 239 tys. pasażerów (20,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku) i odnotował wzrosty we wszystkich segmentach ruchu. Ogromną popularnością cieszyły się połączenia czarterowe (tu wzrost wyniósł 27,2 proc.), niskokosztowe (23,1 proc.) i krajowe (16,2 proc). Przybyło również podróżujących liniami sieciowymi do największych europejskich lotnisk przesiadkowych (wzrost o 14,2 proc.).
Październik przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z tanich połączeń na południe Europy, które są realizowane przez linie Ryanair. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniach samolotów lecących do Hiszpanii, Włoch czy Portugalii. Przebojem października była Teneryfa – na tej trasie zajętych było średnio ponad 96 proc. miejsc. W przypadku Malagi, Lizbony czy Rzymu około 94-93 proc..

Dariusz Kuś dodał: „Jesteśmy przekonani, że popularność południowych połączeń będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przyjemne temperatury przyciągają urlopowiczów również jesienią
i zimą. Dodatkowo przewoźnicy zaproponowali gorące nowości – Agadir, Neapol, a także Palermo, do którego nasi pasażerowie mogą polecieć tanimi liniami jako jedyni w Polsce.”

Wśród połączeń niskokosztowych cały czas dużą popularnością cieszą się loty na Wyspy Brytyjskie. Najlepszy wynik zanotowano na trasie do Dublina – samoloty były wypełnione w blisko 95 proc. Równie dobre wyniki zaobserwowano w przypadku rejsów do Cork, Bristolu czy Shannon (około 94 proc.).
 
Wzrosło zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych (ponad 35,1 tys. pasażerów). Bardzo dobre wyniki notuje Frankfurt nad Menem. W tym przypadku zajętych było średnio około 79 proc. miejsc.

Dariusz Kuś podkreślił: „Lufthansa dostrzega potencjał Frankfurtu, dlatego w sezonie zimowym zwiększyła liczbę rejsów na tej trasie do czterech dziennie. Nowy sezon rozpoczęliśmy witając uroczyście na naszym lotnisku nowego przewoźnika, linie SWISS, które latają do Zurychu. To trasa, o którą zabiegaliśmy od lat. We Wrocławiu swoje siedziby ma wiele szwajcarskich firm, między innymi Credit Suisse czy UBS.”

W październiku podróżni chętnie korzystali z ofert biur podróży – było ich ponad 9 tys. To o ponad 27 proc. więcej niż w ubiegłym roku. W zimowym rozkładzie lotów zadebiutowały dwie czarterowe nowości, między innymi Zanzibar. Nowy kierunek na ten sezon ogłosiło biuro podróży Itaka. Pierwszy lot zostanie zrealizowany 7 stycznia 2018 roku.

Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław, skomentował: „To będzie najdalsze miejsce, do którego dotrzemy bezpośrednio z wylotem z Wrocławia. Połączenia z Wrocławia będą realizowane raz w tygodniu. Podróżni mogą się zdecydować na wypoczynek siedmio- lub czternastodniowy. Ruszyła sprzedaż wycieczek.”