Lotnisko we Wrocławiu – listopad lepszy o 16 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W listopadzie usług Lotniska we Wrocławiu prawie 234 tys. pasażerów, to 15,9 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przewoźnicy sieciowi osiągnęli w listopadzie wzrost na poziomie znacznie ponad 23 proc.. Najwięcej pasażerów, blisko 15 proc. przy podobnej liczbie rejsów jak przed rokiem, przybyło na obsługiwanej przez Lufthansę trasie do Monachium.

Pod względem liczby podróżnych na pierwszym miejscu niezmienne znajduje się Frankfurt, utrzymuje się też bardzo duże zainteresowanie wprowadzonym w tym roku połączeniem Air France na główne lotnisko Paryża (Charles de Gaulle).

Od sezonu zimowego przewoźnik wprowadził na tej trasie większe samoloty. 25 lutego 2019 r. ruszy następny nowy kierunek sieciowy, Bruksela, który będzie obsługiwany przez linie Brussels Airlines. Z kolei od nowego sezonu letniego linie KLM wprowadzą połączenie do Amsterdamu, trzeciego pod względem liczby obsłużonych pasażerów portu w Europie.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Listopad potwierdził, że utrzymuje się trend wzrostowy we wszystkich segmentach. Cieszy nas również to, że nowości, zarówno proponowane przez przewoźników sieciowych, jak i niskokosztowych, znakomicie wpisują się w oczekiwania pasażerów.”

Dobra passa tanich przewoźników

Przewoźnicy niskokosztowi odnotowali w listopadzie wzrost o ponad 14 proc. w porównaniu do listopada 2017. Tradycyjnie, bardzo dużo pasażerów korzysta z połączeń do Anglii, Szkocji oraz Irlandii, ale liczba podróżnych wybierających kierunki południowe nadal wygląda tak, jakby lato wcale się nie skończyło. Wśród połączeń z tej grupy w listopadzie wyróżnił się Mediolan Bergamo, w samolotach na tej trasie zajętych było ponad 94 proc. miejsc. Powodzeniem na zbliżonym poziomie cieszyły się też Teneryfa, Lizbona, Rzym Ciampino, Neapol, Malta czy Madryt.

Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkały się też dwa nowe kierunki wschodnie – Kijów Boryspol (Ryanair) oraz Charków (Wizz Air). Wśród innych kierunków najwięcej pasażerów latało na trasach do Eindhoven oraz Paryża Beauvais. Utrzymuje się stałe zainteresowanie kierunkami skandynawskimi.

Więcej podróżnych, ponad 80 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, wybrało wycieczki z oferty biur podróży. Można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach segment połączeń czarterowych będzie się rozwijał jeszcze szybciej, ponieważ w drugiej połowie grudnia startują dwa nowe kierunki egzotyczne – Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), a także hit ubiegłorocznego sezonu zimowego, czyli Zanzibar.

Lotnisko idzie na rekord

Od początku roku z wrocławskiego lotniska skorzystało już ponad 3,1 mln pasażerów, co oznacza że port już pobił swój rekord roczny.

Dariusz Kuś skomentował: „Mamy za sobą bardzo dobre 11 miesięcy. Warto podkreślić, że liczba pasażerów wykracza nawet ponad nasze wstępne prognozy, a grudzień to przecież kolejny szczyt ruchu w okresie świąteczno-noworocznym. Dlatego aktualnie szacujemy, że do końca roku lotnisko obsłuży co najmniej 3,3 mln podróżnych”.