Lotnisko we Wrocławiu – kwiecień lepszy o 6,4 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W kwietniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 271 tys. pasażerów, o 6,4 proc. więcej niż w czwartym miesiącu 2018 roku.

Największy udział w ruchu miały tanie linie, które przewiozły łącznie ponad 190 tys. podróżnych.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: “Uwagę zwraca fakt, że w samolotach na Teneryfę, Maltę, do Lizbony, Rzymu czy Madrytu zajętych było ok. 95% miejsc, a tylko niewiele mniej, ok. 92-93%, na większości pozostałych tras południowych, zwłaszcza do Włoch i Hiszpanii. Pod tym względem te kierunki już biją rekordy, a sezon letni dopiero się rozpoczął”.

Bardzo dużą popularnością cieszą się także wszystkie połączenia na Wyspy Brytyjskie, do miast ukraińskich i gruzińskiego Kutaisi, jak również do Paryża Beauvais czy Eindhoven.
Stabilnie rozwija się również segment sieciowych połączeń międzynarodowych – w kwietniu przewoźnicy odnotowali wzrost o blisko 9 proc.. Pod względem liczby pasażerów na czele znajdują się tu tradycyjnie Frankfurt i Monachium (obie trasy są obsługiwane przez Lufthansę).
Niezmiennie dużą popularnością cieszy się też połączenie na główne lotnisko Paryża, uruchomione przez linie Air France w maju ubiegłego roku.

Wyraźnie przybywa podróżnych na kierunkach krajowych. Na trasie na warszawskie Lotnisko Chopina przewoźnik PLL LOT odnotował 13 proc. pasażerów więcej niż w kwietniu przed rokiem. Z kolei na trasie do Gdańska, obsługiwanej przez linie Ryanair, liczba podróżnych wzrosła o ponad 17 proc.

Rozkręca się już letni sezon wyjazdów również z biurami podróży. W kwietniu z ich oferty skorzystało blisko 18 proc. pasażerów więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Dużą popularnością cieszą się w tym roku kierunki tureckie, jak również, już tradycyjnie, greckie, hiszpańskie czy bułgarskie. Tegoroczną nowością w ofercie biur podróży jest Algarve. To najbardziej na południe położony region Portugalii. Pierwsza wycieczka do Algarve ruszy w czerwcu.

W tegorocznym sezonie letnim podróżni wrocławskiego portu mają do dyspozycji w sumie 83 połączenia: 50 niskokosztowych, w tym 18 atrakcyjnych kierunków południowych, 9 sieciowych oraz 24 połączenia czarterowe.

Od początku tego roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył już ponad 960 tys. pasażerów, czyli o 11,9 proc. więcej niż przed rokiem. Warto podkreślić, że we wszystkich segmentach ruchu przewoźnicy odnotowują wyraźny i systematyczny wzrost liczby podróżnych.