Lotnisko w Modlinie – najlepszy styczeń w historii

archiwum lotniska w Modlinie

W styczniu z usług lotniska w Modlinie skorzystało 234 476 pasażerów, prawie o 2 proc. więcej niż pierwszym miesiącu 2018 roku. Jednocześnie, to najlepszy styczeń w historii portu.

Leszek Chorzewski – p.o. prezesa spółki MPL Warszawa-Modlin, powiedział: „To stała tendencja od wielu miesięcy. Dla podróżnych z centralnej i północno-wschodniej Polski nasze lotnisko to często port pierwszego wyboru. Wygodny i szybki dojazd czy możliwość skorzystania z dobrej bazy handlowo- gastronomicznej to główne atuty Modlina.”

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła właśnie końcowe konsultacje w sprawie wydania decyzji dla połączenia kolejowego. Jak informuje urząd, decyzję wyda do 19 kwietnia tego roku. To jeden z podstawowych warunków do rozpoczęcia oczekiwanych prac. Mowa o budowie odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do planowanej stacji Mazowiecki Port Lotniczy. Rozmowy na ten temat ciągną się od lat. Środki na inwestycję pochodzić będą z Unii Europejskiej, a konkretnie – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Marszałek Mazowsza porozumiał się w tej sprawie 20 lipca 2016 roku z właścicielem infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK, które stały się inwestorem zadania doprowadzenia kolei do stołecznego portu. Przetarg na budowę PKP PLK ogłosi, wg zapowiedzi, w trzecim kwartale roku 2019.

Leszek Chorzewski dodał: „Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane będą przeprowadzone między połową 2020 roku a końcem 2022 roku.”