Lotnisko w Katowicach – prawie 170 tysięcy pasażerów w listopadzie

fot. archiwum Lotniska w Katowicach

W listopadzie Port Lotniczy Katowice obsłużył 168 tys. pasażerów, o 143 tys. (580 proc.) więcej niż w listopadzie 2020 roku. Od początku 2021 roku przez z usług lotniska skorzystało ponad 2 mln pasażerów.

Większość pasażerów (123 tys.) w listopadzie skorzystała z rejsów regularnych (Wiz Air, Ryanair, PLL LOT, Lufthansa.) Najpopularniejszymi kierunkami obsługiwanymi w ramach regularnego ruchu lotniczego były trasy do Dortmundu (21 tys. osób), Londynu Stansted (7 tys. podróżnych) oraz Londynu Luton (7 tys. pasażerów). W pierwszej piątce znalazły się również bezpośrednie rejsy z Katowic do niemieckiej Kolonii i holenderskiego Eindhoven.

Z połączeń czarterowych skorzystało o 287 proc. więcej turystów niż w analogicznym okresie przed rokiem. Najwięcej podróżnych w ramach ruchu czarterowego odleciało z Pyrzowic do Hurghady, Marsa Alam i Antalyi. Podczas całego miesiąca katowickie lotnisko odnotowało blisko 2,5 tys. startów i lądowań samolotów. To o blisko 100 proc. więcej niż przed rokiem.

Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport, powiedział: „W przedostatnim miesiącu bieżącego roku przewozy pasażerskie w Pyrzowicach osiągnęły poziom 57 proc. tego z listopada 2019 roku, kiedy to obsłużono 290 tysięcy podróżnych. W listopadzie najsilniejszą pozycję w ruchu regularnym miał Ryanair. Irlandzki przewoźnik na trasach z i do Pyrzowic obsłużył 60 tysięcy podróżnych. W tym samym czasie z siatki połączeń drugiej dużej linii niskokosztowej prowadzącej bazę w Katowice Airport, Wizz Aira, skorzystało 54 tysiące pasażerów.

W całym ubiegłym roku, katowickie lotnisko obsłużyło o 760 tys. podróżnych mniej niż w jedenastu miesiącach tego roku. Tak korzystny wynik, który pozwolił katowickiemu lotnisku uplasować się na trzecim miejscu największych portów lotniczych w Polsce (wyprzedzając obecnie Port Lotniczy Gdańsk), jest przede wszystkim zasługą świetnego sezonu wakacyjnego i bogatej oferty połączeń czarterowych. Od stycznia do końca listopada br. w ramach rejsów czarterowych z Katowic podróżowało 1,2 mln pasażerów.

Przedstawiciele lotniska spodziewają się obsłużyć ok. 2,3 mln podróżnych w skali całego roku.

Lotnisko w Katowicach – ponad ćwierć miliona pasażerów w październiku