Lotnisko w Katowicach – 96 kierunków latem

archiwum Lotniska w Katowicach

W sezonie letnim z lotniska w Pyrzowicach samoloty będą latać na 96 trasach regularnych i czarterowych do 24 krajów. Jeśli chodzi o rejsy regularne, to odbywać się będą one do 36 kierunków w 16 państwach. W tym znajdą się trzy nowości: rejsy Wizz Air do Liverpoolu (od 29 marca, we wtorki, czwartki i soboty, Wizz Air do Alghero na Sardynii (od 18 czerwca w soboty), liniami Ryanair na Korfu (od 2 maja w poniedziałki).

Jeśli chodzi o rejsy czarterowe to z lotniska pyrzowickiego będzie można polecieć w 60 kierunkach w 17 krajach. W tym znalazły się cztery nowości: hiszpańska Almeria i wyspa Minorka, grecka wyspa Evia oraz Punta Cana na Dominikanie. Najwięcej połączeń – aż 19 – będzie do Grecji: Attyka, Chalkidiki Chania, Evia, Heaklion, Itaka, Kefalonia, Korfu, Kos, Lefkada, Limnos, Peloponez, Peloponez Południowy, Riwera Olimpijska, Rodos, Samos, Skiathos, Thassos, Zakynthos. Do Hiszpanii będzie można poleieć w 12 miejsc: Costa Blanca, Costa Brava, Costa Dorada, Fuertaventura, Gran Canaria, Ibiza, La Gomera, Lanzarote, Majorka, Malaga, Minorka i Teneryfa.

Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, powiedział: „Od 2008 r. konsekwentnie realizujemy plan rozbudowy infrastruktury Katowice Airport, jednocześnie ściśle współpracujemy z naszymi partnerami liniami lotniczymi, touroperatorami i biurami podróży. Efektem tej współpracy jest rozwijająca się z każdym sezonem siatka połączeń, wzrost liczby obsługiwanych pasażerów oraz operacji lotniczych. Aktualnie oferujemy znakomicie rozwinięte zaplecze z perspektywy funkcjonowania baz linii lotniczych m.in. dużą ilością stanowisk postojowych, znakomitą i nowoczesną infrastrukturę do obsługi technicznej statków powietrznych, także tej ciężkiej, wraz z doświadczoną kadrą inżynierów i mechaników lotniczych.

Ponadto nowa droga startowa o długości 3 200 metrów umożliwia realizację z Pyrzowic bezpośrednich rejsów w najdalsze zakątki świata. Dowodem na to, że jej parametry znakomicie umożliwiają nam dalszy rozwój, jest zapowiedź uruchomienia bezpośrednich rejsów na Dominikanę. W zeszłym roku do użytku oddaliśmy terminal C, w maju zakończymy generalny remont terminalu A, dzięki czemu jeszcze bardziej poprawi się komfort oczekiwania na lot. Już teraz jesteśmy największym polskim regionalnym portem czarterowym, konsekwentnie dążymy do tego żeby stać się krajowym liderem w tym segmencie i jednym z największych lotnisk obsługujących ruch wakacyjny w regionie Europy Środkowej.”
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA prognozuje, że w 2016 roku obsłuży rekordowe 3,3 mln pasażerów w ruchu całkowitym, w tym około 1,2 mln w ruchu czarterowym.