Lotnisko w Gdańsku – wrzesień lepszy o ponad 5 proc.

archiwum Lotniska Wałęsy w Gdańsku

We wrześniu z usług Lotniska w Gdańsku skorzystało 385 811 pasażerów, o 5,3 proc. więcej niż w dziewiątym miesiącu 2015 roku.

W krajowych połączeniach wzrosot liczby pasażerów wyniósł ponad 23 proc. (dzięki utrzymaniu połączeń do Krakowa (LOT i RYANAIR)
Od początku roku do końca września Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 3 057 373 pasażerów, o 6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, powiedział: „W typowo wakacyjnym okresie lipca i sierpnia bieżącego roku zaobserwowaliśmy spowolnienie tempa wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów ze względu na słabszą kondycję rynku połączeń czarterowych. Nawet doskonale rozwijające się kierunki do Bułgarii, czy na Wyspy Kanaryjskie, nie były w stanie zniwelować spadków związanych z załamaniem się ruchu turystycznego na trasach do Egiptu, czy Turcji. Tymczasem zarówno w okresie wakacyjnym, jak również szczególnie w miesiącu wrześniu, doskonałym powodzeniem cieszyły się połączenia krajowe, w tym trasa do Krakowa obsługiwana zarówno przez linie PLL LOT, jak i Ryanair. Jednakże nie tylko połączenia krajowe przyczyniły się do ponownego zwiększenia dynamiki wzrostu. Bardzo dobry wyniki na trasach międzynarodowych odnotowali praktycznie wszyscy przewoźnicy regularni, zarówno niskokosztowi, jak i linie tradycyjne.”

W ruchu czarterowym, od początku roku 2016, obsłużonych zostało 188 067 pasażerów. W tym segmencie, Port Lotniczy Gdańsk odnotował wspomniany wcześniej spadek o 12,7 proc.. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak połączeń czarterowych do Egiptu w sezonie letnim oraz zmniejszenie zainteresowania kierunkami takimi jak Turcja czy grecka wyspa Kos.