Lotnisko Olsztyn-Mazury – 25 proc. mniej pasażerów w 2021 roku

fot. archiwum Lotniska Olsztyn-Mazury

W roku 2021 z usług lotniska Olsztyn-Mazury skorzystało 46 939, o 25 proc. mniej niż w roku 2020, kiedy z portu lotniczego skorzystało 62 395 osób.

W ubiegłym roku odnotowano 1 828 operacji startów i lądowań samolotów, o 13 mniej niż rok wcześniej.

W 2021 roku pasażerowie lotniska Olsztyn-Mazury mogli skorzystać z lotów do Londynu Stansted i Luton, Dortmundu oraz Krakowa. W letniej siatce połączeń portu pojawiły się również dwie sezonowe nowości – krajowe loty Ryanair do Wrocławia oraz wakacyjny kierunek LOT-u do chorwackiej Rijeki.

W listopadzie ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie hangarów lotniczych, przeznaczonych do postoju oraz obsługi średnich i małych statków powietrznych. Pierwszym najemcą jednego z nowo wybudowanych hangarów jest szkoła pilotażu Bartolini Air.

Współpraca między Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Bartolini Air rozwija się od kilku lat – w 2021 roku firma z Łodzi otworzyła bazę szkoleniową w Szymanach, w której swoje umiejętności nabywać będą m.in. przyszli piloci Ryanair.
2 grudnia 2021r. Minister Infrastruktury zatwierdził „Plan Generalny lotniska Olsztyn-Mazury na lata 2019-2039 w zakresie zgodności z polityką transportową kraju.” Sporządzenie Planu Generalnego Lotniska – PGL, to obowiązek nakładany na podmioty zarządzające portami lotniczymi użytku publicznego. PGL to dokument, określający plany rozwoju lotniska w co najmniej 20-letnim horyzoncie czasowym, uwzględniając założenia operacyjno-techniczne związane z eksploatacją portu lotniczego oraz zgodność tych działań z celami rozwoju regionalnego i zasad zrównoważonego rozwoju infrastruktury transportowej.

Sezon wiosna/lato 2022 na lotnisku w Szymanach przyniesie powrót hitowego połączenia Ryanair z/do Wrocławia (loty od 28 marca 2022 w poniedziałki i piątki) oraz nowość w ofercie LOT’u – połączenie z/do Rzeszowa, które wystartuje 18 czerwca (loty w poniedziałki i soboty). Aktualny rozkład lotów dostępny jest na stronie internetowej lotniska, tj. www.mazuryairport.pl

Wiktor Wójcik, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach, powiedział: „Naszym priorytetem w 2022 będzie stały i efektywny rozwój lotniska, jako narzędzia do rozwoju gospodarczego oraz turystycznego regionu Warmii i Mazur. Liczymy na to, że ten rok przyniesie stopniowe znoszenie ograniczeń podróży w związku z Covid-19, co pozwoli na odbudowę ruchu pasażerskiego do poziomu sprzed pandemii. Pracujemy nad powiększeniem siatki połączeń pasażerskich o nowe kierunki, na tyle na ile pozwala na to aktualna sytuacja w branży lotniczej. Koncentrujemy się przy tym na zachowaniu bezpiecznych i komfortowych warunków podróży dla pasażerów korzystających z regionalnego portu. Jednocześnie skupiamy się na rozwoju usług dla użytkowników sektora General Aviation – naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej infrastruktury lotniczej oraz stworzenie optymalnych warunków do rozwoju biznesu w strefie inwestycyjnej wokół lotniska.”