Lotnisko Chopina w Warszawie: rekordowy luty w historii portu. Obsłużono ponad 1,4 mln pasażerów

W pierwszym miesiącu 2024 roku Lotnisko Chopina obsłużyło 1,38 mln podróżnych, czyli o ponad 2 proc. więcej niż w zwycięskim, jak do tej pory, styczniu 2020 roku. W najkrótszym miesiącu roku stołeczny port odprawił już ponad 1,4 mln pasażerów.
Tym samym był to najlepszy luty w całej historii lotniska. Przy tak dużej dynamice wzrostu liczby pasażerów, Lotnisko Chopina zajęło również pierwsze miejsce w rankingu najbardziej punktualnych lotnisk na świecie według OAG, brytyjskiej firmy analizującej dane rynku lotniczego.
W lutym Lotnisko Chopina obsłużyło dokładnie 1 404 796 osób, czyli o 12 proc. więcej niż w tym samym miesiącu najlepszego 2020 roku. Był to rekordowy luty pod względem liczby odprawionych podróżnych w całej historii warszawskiego portu.
Jednocześnie według raportu publikowanego cyklicznie przez OAG, w lutym tego roku Lotnisko Chopina było najpunktualniejszym portem lotniczym na świecie, ze współczynnikiem 95,9 proc. odlotów na czas, wyprzedzając m.in. port w Dublinie, w Stuttgarcie oraz Dulles w Waszyngtonie. To awans z drugiego miejsca, na którym stołeczny port uplasował się w styczniowym wydaniu rankingu. Zestawienie uwzględnia 1,2 tys. lotnisk, które obsługują co najmniej 1,5 tys. lotów miesięcznie.
„Od początku roku Lotnisko Chopina notuje odbudowę ruchu. Jednocześnie stołeczny port jest na podium najpunktualniejszych lotnisk na świecie. Tak sprawne zarządzanie wciąż rosnącym ruchem na naszym lotnisku to ogromny sukces wypracowany przez wszystkie podmioty i służby operujące w naszym porcie. Rosnący popyt na podróże lotnicze wymaga od nas ciągłego udoskonalania działań operacyjnych oraz inwestycyjnych” – mówi Łukasz Chaberski p. o. prezesa Polskich Portów Lotniczych.
Liczba pasażerów odprawionych w stołecznym porcie od początku roku znacznie przewyższa najlepszy jak do tej pory styczeń i luty 2020 roku, czyli ostatni okres wzrostów przed pandemią. W sumie przez dwa pierwsze miesiące 2024 roku lotnisko odprawił 2 785 627 podróżnych.
W najkrótszym miesiącu tego roku na Lotnisku Chopina przeprowadzono 12,6 tys. operacji lotniczych. W sumie od początku roku w stołecznym porcie wykonano 25 618 operacji. Choć jest ich mniej o ponad 14 proc. w porównaniu do dwóch pierwszych miesięcy 2020 roku, to pasażerów w tym samym okresie jest o 7 proc. więcej. Dane te wskazują, że linie lotnicze korzystają z większych maszyn oraz że osiągają lepsze wskaźniki wykorzystania miejsc tzw. Load Factory niż cztery lata temu.
W lutym Lotnisko Chopina odprawiło ponad 917 tys. osób w ruchu Schengen i blisko 488 tys. w ruchu Non Schengen. Wśród pięciu najbardziej popularnych, regularnych kierunków ze stołecznego portu znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Dubaj oraz Frankfurt.
POWIĄZANE WPISY
13 lutego 2026
Ryanair ogłosił letnią siatkę połączeń z Poznania. Nowe trasy do Podgoricy, Shannon i Tirany
Trzy nowe kierunki, 39 tras i pięć zbazowanych samolotów – tak Ryanair zapowiedział sezon…
0 Komentarzy2 Minuty
12 lutego 2026
Wilno idealne na weekend. Nowe połączenia kolejowe z Polski skracają czas podróży
Wilno ma szansę stać się popularnym kierunkiem krótkich wyjazdów Polaków. Nowe połączenia…
0 Komentarzy3 Minuty
12 lutego 2026
LOT podsumowuje 2025 rok: 11,7 mln pasażerów i dalszy rozwój siatki połączeń
LOT podał wyniki za 2025 r. Narodowy przewoźnik przewiózł w ubiegłym roku 11,7 mln…
0 Komentarzy2 Minuty
10 lutego 2026
Wizz Air rozszerza siatkę połączeń z Katowic. Nowa trasa do Dubrownika i więcej lotów na popularnych kierunkach
Wizz Air ogłosił największy w swojej historii letni rozkład z Katowic i uruchomienie…
0 Komentarzy2 Minuty
10 lutego 2026
Kraków gospodarzem XII Ogólnopolskiej Konferencji Turystyczno-Transportowej
18 marca 2026 r. w Hotelu Kolna w Krakowie odbędzie się Travel Meeting 2026 – XII…
0 Komentarzy2 Minuty
10 lutego 2026
Koleją przez Europę. Pięć tras, które ruszą w 2026 roku
Podróże koleją przeżywają renesans, a turyści coraz częściej wybierają je nie tylko ze…
0 Komentarzy3 Minuty
9 lutego 2026
Icelandair połączy Gdańsk i Reykjavík
Od września 2026 roku w siatce połączeń gdańskiego lotniska pojawi się nowa linia -…
0 Komentarzy1 Minuty
6 lutego 2026
LOT rozszerza krajową siatkę połączeń. W sezonie letnim połączy Gdańsk i Kraków
Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły sprzedaż biletów na bezpośrednie loty między…
0 Komentarzy1 Minuty
5 lutego 2026
Icelandair uruchamia pierwsze połączenie do Polski. Loty z Gdańska do Reykjavíku od jesieni 2026
Linie Icelandair uruchomią swoje pierwsze regularne połączenie z Polski od 18 września…
0 Komentarzy2 Minuty










