Lotnisko Chopina w Warszawie najpunktualniejszym europejskim portem lotniczym

fot. D. Kłosiński

Lotnisko Chopina znalazło się w czołówce najpunktualniejszych portów lotniczych w Europie. Od stycznia stołeczne lotnisko odprawiło ponad 15,7 mln pasażerów, ruch w stosunku do tego samego okresu w rekordowym 2019 roku odbudował się w 98 proc.

Według danych opublikowanych przez OAG, brytyjską firmę zajmującą się analizą danych rynku lotniczego, Lotnisko Chopina w październiku było najpunktualniejszym portem w Europie. Natomiast wśród światowych lotnisk było największym w pierwszej dziesiątce i zajęło szóste miejsce w ogólnym rankingu punktualności.

OAG w swoich analizach pod uwagę bierze godzinę odlotu samolotu, ale nawet przy innej metodologii stosowanej np. przez Eurocontrol (punktualność odlotu i przylotu statku powietrznego) Lotnisko Chopina nadal pozostaje na podium. Według badań Eurocontrol przeprowadzonych w europejskich portach w tygodniu od 30 października do 5 listopada warszawskie lotnisko w rankingu punktualności zajęło trzecie miejsce, zaraz po portach w Helsinkach i Atenach.

„Upór, determinacja i działanie zespołowe wszystkich partnerów współpracujących na Lotnisku Chopina zaprocentowały wysokim miejscem w rankingu punktualności. Mimo kończącej się przepustowości i tysięcy podróżnych korzystających codziennie z naszego lotniska, samoloty z warszawskiego portu odlatują zgodnie z rozkładem, co plasuje nas w czołówce punktualności nie tylko europejskich, ale i światowych portów. Nasze zaangażowanie doceniają również pasażerowie – według przeprowadzonych badań, zadowolenie z usług świadczonych przez nasz port utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie” – mówi Stanisław Wojtera, prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.

Najpopularniejszy Londyn, Paryż i Antalya

Od początku roku lotnisko odprawiło dokładnie 15 740 807 podróżnych, ruch odbudował się w 98 proc. w stosunku do tego samego okresu rekordowego i przedpandemicznego 2019 roku. W październiku na Lotnisku Chopina obsłużono 1 655 683 pasażerów, nieznacznie mniej niż w tożsamym miesiącu 2019 roku, kiedy przez lotniskowe bramki przeszło 1 688 797 podróżnych. Rekordowym dniem miesiąca okazał się 1 października – obsłużono wtedy 65 002 osoby. W pierwszym miesiącu trzeciego kwartału 2023 roku stołeczny port odprawił blisko 216 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli o 29 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

Do pięciu najpopularniejszych kierunków wybieranych przez pasażerów w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2023 należały: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj. Z kolei w samym październiku najwięcej pasażerów odprawiono na rejsy do: Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch.