Lotnisko Chopina w Warszawie gotowe na sezon zimowy

Parada Akcji Zima 2023 fot. archiwum PLL LOT

Na Lotnisku Chopina w Warszawie gotowość do prowadzenia operacji lotniczych w warunkach zimowych trwa od 15 października do 15 kwietnia każdego roku. Symbolicznym potwierdzeniem przygotowania służb jest Parada Akcji Zima, czyli przejazd po płycie lotniska pojazdów zespołu utrzymania nawierzchni.

Tegoroczna parada odbyła się w poniedziałek, 30 października. W zimowe utrzymanie Lotniska Chopina zaangażowanych jest kilkaset osób z różnych jednostek i firm – należą do nich m.in. operatorzy sprzętu zimowego utrzymania, osoby kierujące działaniami, dyżurni operacyjni portu, kontrolerzy ruchu lotniczego, czy operatorzy licznych specjalistycznych systemów.

Stołeczny port dysponuje jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie sprzętu zimowego utrzymania. W skład ich wyposażenia wchodzą m.in. 10 zestawów odśnieżnych o wysokiej wydajności, sześć zestawów o średniej wydajności, siedem oczyszczarek kompaktowych, cztery jednostki sprzętu do osłony chemicznej, trzy pługi wirnikowe oraz wiele innych pojazdów i maszyn wsparcia.

Taka konfiguracja sprzętu pozwala na sprawne odśnieżanie dróg startowych za jednym przejazdem na wymaganą szerokość, zabezpieczenie ekologicznymi środkami chemicznymi nawierzchni przed oblodzeniem oraz bieżące odśnieżanie i zabezpieczenie nawierzchni płyt postojowych.

„Dzisiejsza parada sprzętu, to swego rodzaju próba generalna, ale też wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników działu utrzymania. Akcja Zima trwa do połowy kwietnia, a już następnego dnia zaczynamy przygotowania do kolejnego sezonu. Szkolimy pracowników, remontujemy i modernizujemy sprzęt, zaopatrujemy się w środki chemiczne. Parada Akcji Zima potwierdza naszą gotowość do walki z trudnymi warunkami atmosferycznymi i symbolicznie finalizuje wielomiesięczne przygotowania” – mówi Stanisław Wojtera, prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.