Lotnisko Chopina poprawia roczny wynik o 2 mln pasażerów

Z Lotniska Chopina w Warszawie skorzystało w 2018 r. 17,76 mln pasażerów. Jest to wzrost o 12,7 proc., czyli o 2 mln, w stosunku do roku poprzedniego. W grudniu 2018 na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 1,2 mln osób, czyli o 10 proc. więcej niż w grudniu 2017.

W zeszłym roku, w ruchu międzynarodowym, uczestniczyło prawie 16 mln (wzrost o 17,2 proc.), a w ruchu krajowym – blisko 1,8 mln osób. Ruch czarterowy wzrósł rok do roku o ponad 20 proc., co oznacza ponad 2,2 mln podróżnych w tym segmencie.

Postawić na tranzyt

„Tak duża liczba obsłużonych pasażerów to znaczący sukces naszego lotniska” – mówi Piotr Rudzki z Biura PR Lotniska Chopina. „Osiągnięty wynik dobitnie potwierdza, że warszawski port jest liderem w regionie. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej pasażerów postrzega nas jako dogodny punkt przesiadkowy – udział pasażerów w ruchu tranzytowym od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 30 proc., co potwierdza że powinniśmy jeszcze bardziej dostosować lotnisko do potrzeb portu przesiadkowego” – dodaje Piotr Rudzki.

Ubiegły rok przyniósł stołecznemu portowi nie tylko kolejny rekord, ale obfitował również w wiele ważnych wydarzeń. Lotnisko, w trosce o dobro okolicznych mieszkańców, wprowadziło w marcu „Core night”, czyli zakaz planowania operacji lotniczych między godz. 23:30 a 5:30.

Lądowanie nawet w gorszą pogodę

W 2018 r., jako pierwsze w Polsce, Lotnisko Chopina otrzymało od Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii III A na Drodze Startowej 3, na kierunku 33. Certyfikat dla ILS III A oznacza, że samoloty mogą lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, co wpływa na mniejszą liczbę przekierowań do innych portów i redukuje potencjalne opóźnienia.

Z warszawskiego lotniska połączeniem LOT można już podróżować bezpośrednio do Singapuru. Ciekawą propozycję pasażerom korzystającym z warszawskiego portu złożyły też Qatar Airways. Katarskie linie zmieniły w październiku wykorzystywany dotychczas podczas wieczornych połączeń średniej wielkości samolot A320 na większego i nowocześniejszego Boeinga 787 Dreamliner. Ponadto wzrosła liczba lotów do Dohy – z 14 do 16 tygodniowo. W poniedziałki i piątki do stolicy Kataru można polecieć trzy razy dziennie skierowanym dodatkowo na tę trasę Airbusem 330.

Nowi przewoźnicy

Także w 2018 roku nowym przewoźnikiem czarterowym na polskim rynku – oraz na Lotnisku Chopina – został Ryanair Sun, który w lecie trzymał w Warszawie dwa Boeingi 737.

Warto również przypomnieć, że w 2018 r. do stolicy powróciły linie lotnicze easyJet oferując cztery kierunki: Londyn Gatwick, Bazylea, Berlin i Genewa.