Lotnisko Chopina: ponad 2 miliony pasażerów w pierwszym kwartale

Dreamliner na Lotnisku Chopina/fot. archiwum Lotniska Chopina

Liczba pasażerów obsłużonych na Lotnisku Chopina w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 2 mln 16 tys., o 28 proc. więcej niż w I kwartale 2021 roku.

Tylko w marcu z transportu lotniczego skorzystało 778 tys. pasażerów, o ponad 32 proc. więcej niż w lutym. W ubiegłym roku granicę 2 milionów pasażerów na warszawskim lotnisku przekroczono na początku lipca.

Anna Dermont, rzecznik prasowa Lotniska Chopina, powiedziała: „W tym roku, w ostatnim dniu marca, odprawiliśmy dwumilionowego pasażera. Wpływ na tak dobre wyniki miały wznowione połączenia oraz nowe kierunki oferowane przez linie lotnicze, a także odejście od restrykcji związanych z pandemią. Na razie nie wiemy, jakie konsekwencje dla lotnictwa przyniesie wojna na Ukrainie. Przed jej wybuchem liczyliśmy, że ten rok będzie mocnym odbiciem po spadkach spowodowanych pandemią koronawirusa. Niestety w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę funkcjonowanie polskiej przestrzeni powietrznej zmieniło się, a ruch cywilny znacząco zmniejszył. Mamy jednak nadzieję, że tegoroczne wyniki nie będą gorsze od zeszłorocznych.”

Znaczna większość (ponad 83 proc.) pasażerskich operacji lotniczych realizowanych na Lotnisku Chopina to połączenia międzynarodowe. Zagraniczne podróże wybrało ponad 91 proc. pasażerów stołecznego portu. Od początku stycznia do końca marca 88 proc. osób skorzystało z ruchu rozkładowego – wynik ten jest o 4 proc. mniejszy od rekordowego 2019 roku oraz większy o 7 proc. w stosunku do najsłabszego 2021 roku.

Większe było też zainteresowanie kierunkami w strefie Schengen. Od stycznia do marca te trasy wybrało 71 proc. osób, czyli o ponad 2 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej.

W marcu największą popularnością cieszyły się regularne połączenia do Londynu, Paryża, Dubaju, Amsterdamu i Frankfurtu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Egipt – turyści najchętniej wybierali się z warszawskiego portu do Hurghady i Marsa Alam. W pierwszej piątce znalazły się także Punta Cana, Las Palmas i Teneryfa.

Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku pozostaje niezmiennie PLL LOT, który realizuje ponad połowę przewozów pasażerskich. Na drugim miejscu jest Wizzair (18 proc.) i Enter Air (5 proc.).

Średnia liczba pasażerów odprawianych dziennie pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła ponad 22 tys. Najwięcej osób – ponad 32 tys. – obsłużyliśmy 2 stycznia. Impulsem do poprawy wyników i witania na lotnisku kolejnych milionowych pasażerów mogą być nowe rozkładowe destynacje – w marcu 2022 roku wznowiono połączenia do Koszyc, Ostrawy, Bolonii i Delhi.

Lotnisko Chopina – prawie 600 tys. pasażerów w lutym