Lotnisko Chopina – łatwiej się poruszać

archiwum lotniska Chopina

W hali przylotów Lotniska Chopina w Warszawie, już od wyjścia na podłodze wyklejone są kolorowe linie, które prowadzą pasażera do wybranego miejsca: żółta linia do taksówek, purpurowa do autobusów, a zielona do kolejki.

Na każdej linii podawany jest dystans pozostający do przejścia: najbliżej (około 25 m) jest do taksówek, najdłuższą drogę (do 300 m) musza przejść pasażerowie pociągów. Linie wytyczone zostały w ten sposób, aby droga do przejścia była jak najkrótsza.
Oprócz „linii kierunkowych”, w terminalu umieszone zostały również wyraźne ostrzeżenia przed tzw. pseudotaksówkarzami. W hali odbioru bagażu, a także na wszystkich wyjściach z hali przylotów znajdują się czarne tablice ostrzegawcze i żółte tablice informujące o taksówkach rekomendowanych przez lotnisko.

Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina, powiedział: „Pasażerowie skarżyli się, że dotychczas stosowane oznakowanie jest mało widoczne i nieczytelne. Dlatego sięgnęliśmy po rozwiązanie sprawdzone na innych lotniskach i dworcach kolejowych. Jaskrawe linie na podłodze rzucają się w oczy i na pewno nie pozwolą się nikomu zgubić. Pierwsze opinie pasażerów są entuzjastyczne, więc wygląda na to, że pomysł takiego oznakowania jest trafiony. Warto pamiętać, że nikt nie ma prawa namawiać pasażera do korzystania z taksówki wewnątrz hali przylotów. Jeśli ktoś to robi, to łamie prawo i niemal na pewno oszuka klienta. Mam nadzieję, że nowe wyraźne oznakowanie pozwoli wyeliminować ten problem z naszego lotniska.”