Lotnisko Chopina – będzie można robić zakupy bezcłowe po przylocie

archiwum lotniska Chopina

Od początku lutego każdy pasażer przylatujący z kraju należącego do Strefy Schengen na Lotnisko Chopina w Warszawie, jako do portu docelowego, będzie mógł nabywać towary w sklepach wolnocłowych. Lotnisko Chopina będzie pierwszym portem w Polsce dającym taką możliwość.

Od 26 października 1992 r. na terenie Portu Lotniczego Warszawa funkcjonuje Wolny Obszar Celny (WOC), w którym działają sklepy oferujące pasażerom podróżującym w ruchu międzynarodowym i opuszczającym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towary nieobjęte cłem.

Od 1 lutego 2015 r. wchodzi w życie znowelizowany Regulamin funkcjonowania Wolnego Obszaru Celnego (WOC) na terenie Lotniska Chopina, który umożliwi operatorom sklepów w lotniskowej „Strefie Schengen” sprzedaż towarów wspólnotowych także pasażerom przylatującym. WOC istnieje na tym lotnisku od 26 października 1992 toku, sklepy oferują towary pasażerom wylatującym z Warszawy.

Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie powiedział: „Proces zmiany przepisów trwał niecałe dwa miesiące. Tak szybkie i sprawne wprowadzenie tego udogodnienia dla pasażerów było możliwe dzięki wsparciu i pomocy ze strony Ministerstwa Finansów, Izby Celnej i Urzędu Celnego.”