LOT uruchamia 7 nowych kierunków z Budapesztu

archiwum PLL LOT

Linie lotnicze PLL LOT uruchomią od 22 września bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do Seulu. 30 marca 2020 roku LOT wystartuje z Węgier do sześciu nowych miast – do Sofii, Pragi, Belgradu i Stuttgartu, a także do Bukaresztu i Brukseli.

Tym samym siatka obsługiwanych przez przewoźnika połączeń na rynku wzrośnie do 12.

Zapowiadana w ubiegłym roku strategia rozwoju hubu LOT-u w Budapeszcie staje się dziś faktem. Od 30 marca 2020 r. czyli w niespełna dwa lata od uruchomienia bezpośrednich rejsów dalekodystansowych do USA, liczba oferowanych przez przewoźnika połączeń ze stolicy Węgier wzrośnie do 12 – pasażerowie polecą bezpośrednio do Warszawy, Krakowa, London City, Bukaresztu, Brukseli, Stuttgartu, Pragi, Belgradu, Sofii oraz do Nowego Jorku, Chicago i Seulu. Do obsługi nowych połączeń europejskich LOT na stałe zbazuje w Budapeszcie dodatkowo trzy samoloty Embraer 195. Tym samym, od przyszłego sezonu letniego flota przewoźnika w Budapeszcie będzie liczyła pięć samolotów (razem z Boeingiem 787 Dreamliner).

Rejsy z Budapesztu do Seulu będą wykonywane Boeingami 787 Dreamliner z częstotliwością trzech połączeń w tygodniu, według rozkładu:

LO2001 11:25 – 06:05 (+1) BUD-ICN wtorki, piątki i niedziele
LO2002 07:35 – 12:20 ICN-BUD poniedziałki, środy, soboty

Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, powiedział: „Dziś ogłaszamy kolejny etap rozwoju LOT-u w Budapeszcie – za niespełna dwa miesiące zainaugurujemy pierwsze azjatyckie połączenie LOT-u z Węgier do Korei Południowej. To kolejny krok milowy w historii LOT-u. Jestem pewien, że nasza oferta spełni oczekiwania zarówno Węgrów, jak i Koreańczyków, a także pasażerów z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Potencjał turystyczny i biznesowy połączenia Budapeszt-Seul jest ogromny – rocznie na tej trasie podróżuje blisko 70 tys. pasażerów, a między regionem CEE a Seulem – ponad 750 tys.

Nowością będą również cztery kierunki europejskie, czyli Sofia, Praga, Belgrad i Stuttgart, które wystartują z Budapesztu z początkiem przyszłego sezonu letniego. Tym samym spełniamy obietnicę daną Węgrom, stając się jedyną linią lotniczą oferującą bezpośrednie i najbardziej komfortowe połączenia z Budapesztu do USA, Azji i Europy. Rejsy do każdego z tych miast realizujemy także z Warszawy i jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów. Nasze analizy pokazały, że kierunki te mają wysoki potencjał by odnieść sukces także na Węgrzech.”

Rejsy do Pragi i Stuttgartu będą wykonywane z częstotliwością dwóch połączeń dziennie (oprócz weekendów). Do Sofii i Belgradu pasażerowie polecą z Budapesztu raz dziennie, siedem dni w tygodniu.

Wraz z uruchomieniem nowych kierunków z Budapesztu, LOT dokonał korekty wybranych rejsów. Na rzecz nowych połączeń do Seulu, w bieżącym sezonie zimowym LOT zmniejszył częstotliwości do Nowego Jorku z czterech do trzech rejsów w tygodniu. Natomiast rejsy do Chicago będą miały charakter sezonowy i będą wykonywane wyłącznie latem. Jednocześnie ze względu na sytuację operacyjną spowodowaną uziemieniem Boeingów 737 MAX, LOT podjął decyzję o przesunięciu startu połączeń do Brukseli i Bukaresztu na 30 marca 2020 roku. Tym samym w nadchodzącym sezonie letnim pasażerowie z Węgier będą mogli wybierać spośród sześć nowych kierunków europejskich.

Rafał Milczarski dodał: ”Konsekwentnie realizujemy strategię rozwoju w Budapeszcie jednocześnie dopasowując naszą ofertę do zapotrzebowania pasażerów i do bieżącej sytuacji operacyjnej. Ruch do USA charakteryzuje się wysoką sezonowością, która wpływa na poziom wypełnienia naszych samolotów. Dodatkowym czynnikiem był dotychczasowy brak rozbudowanej siatki tzw. połączeń feedujących. Dlatego 30 marca zainaugurujemy z Węgier aż sześć nowych tras europejskich, które oprócz wysokiego potencjału biznesowego i turystycznego w tzw. ruchu point-to-point, zasilać będą także nasze połączenia dalekodystansowe do USA i Korei Południowej.”

Obecnie do obsługi bezpośrednich połączeń z Budapesztu LOT zatrudnia 80 stewardes i stewardów oraz kilkunastu pilotów pochodzenia węgierskiego. Na bieżąco prowadzi rekrutacje pozyskując nowych kandydatów – tylko do końca tego roku planuje zatrudnić ok. 150 pilotów do obsługi baz w Warszawie i Budapeszcie.