LOT połączył Warszawę z Baku

Uczestnicy konferencji prasowej w Baku, od lewej: Kanan Gasimov-Azerska Organizacja Turystyczna, Teimur Gasanov-dyrektor portu lotniczego w Baku, Rafał Milczarski-prezes PLL LOT, Nargiz Gurbanova-ambasador Azerbejdżanu w Polsce, Rafał Poborski-ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Baku i Robert Obolgogiani-wiceprezes CIS/fot. AG

W sobotę rano w stolicy Azerbejdżanu, Baku, na lotnisku im. Heydara Aliyeva wylądował Boeing 737 w barwach PLL LOT. Narodowy przewoźnik zainaugurował pierwsze w swojej historii pierwsze w historii linii bezpośrednie połączenia z Polski do Azerbejdżanu. W tym sezonie chce przewieźć na tej trasie 20 tysięcy pasażerów.

W inauguracyjnym rejsie wzięła udział liczba grupa przedstawicieli polskim biur podróży i kilkunastu reprezentantów mediów.
Na konferencji prasowej w Baku, szef sztabu Azerskiej Organizacji Turystyki, Kanan Gasimov, podkreślił, że cieszy się, że polscy turyści będą mogli odkryć Baku i Azerbejdżan, jego kulturę, historię, poznać tolerancję i gościnność. Według niego nowe połączenie lotnicze pomoże rozwinąć kontakty gospodarcze między Polską i Azerbejdżanem.

fot. AG

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Baku, Rafał Poborski, dodał: „Otwarte dzisiaj połączenie to jeden z efektów podpisanej w 2017 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz prezydenta Azerbejdżanu, Ilhama Alijewaw, deklaracji tzw. mapy drogowej dotyczącej strategii partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem. Po pandemii wszystko wraca do normy i cieszę się, że LOT otwiera się na nowy rynek. Oznaką powrotu do normalności jest podpisane dzisiaj porozumienie o współpracy między Polską Izbą Turystyki i Azerską Organizacją Turystyki. A że dzisiaj Azerbejdżan obchodzi swoje święto – Dzień Republiki, to otwarcie połączenia LOT z Warszawy do baku jest polskim prezentem z tej okazji.”

Rafał Milczarski, prezes PLL LOT, dodał: „To pierwszy raz w historii, kiedy LOT będzie latał z Warszawy do Baku. I od początku chcieliśmy, by pierwszy lot odbył się właśnie tego dnia, w Dniu Republiki. Jestem przekonany, że Baku będzie ważnym punktem w naszej wciąż rozbudowywanej sieci połączeń. W tym sezonie będziemy latać do Baku cztery razy w tygodniu – we wtorki, środy, piątki i soboty. Będziemy latać Boeing 737 MAX.
Liczę też na to, że pasażerowie z Baku będą przesiadać się na lotnisku Chopina w Warszawie, na samoloty lecące do innych krajów Europy Środkowej, Skandynawii, Satnów Zjednoczonych i Kanady.”

Prezes Milczarski podziękował za pomoc w otwarciu połączenia, przedstawicielom linii lotniczej Azerbaijan Airlines, lotniska w Baku i ministerstwa odpowiedzialnego za turystykę.

fot. AG

Rafał Milczarski ocenił, że Polacy powinni docenić wszystkie atuty Azerbejdżanu i Baku. Zaznaczył: „Baku jest jak przepiękny amfiteatr. Ludzie są bardzo otwarci, gościnni. Tutejsza kuchnia jest według mnie – a próbowałem różnych kuchni – najwspanialsza na świecie. Trzeba też pamiętać o historycznych relacjach łączących oba kraje. Baku pamięta o polskich architektach, jest tutaj ulica ich imienia. Baku to piękne miasto łączące tradycję i piękno architektury z początku XX wieku oraz nowoczesność.”

Zapytany o szacunkowe liczby pasażerów, Milczarski odpowiedział, że LOT liczy, iż w sezonie letnim przewiezie ponad 20 tysięcy pasażerów.

Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT, dodał, że do soboty sprzedaż osiągnęła 30 proc. biletów dostępnych na trasie między obiema stolicami w tym sezonie. Średnie obłożenie w pierwszym tygodniu rejsów wynosi 72 proc.

LOT pomoże branży zawojować Chorwację