LOT połączył Warszawę z Astaną

archiwum PLL LOT

Pierwszy rejs samolotu LOT do Astany wystartował około godziny 22:50 i po niespełna 5-godzinnym rejsie wylądował w stolicy Kazachstanu. Tym samym samolot pokonał odległość ok 3,5 tys. km. Jest to najdłuższe połączenie, jakie LOT realizuje samolotami z rodziny Boeing 737.

Od teraz, nowe samoloty we flocie polskiego przewoźnika – Boeingi 737-800 NG – będą wykonywały rejsy na tej trasie 4 razy w tygodniu. Astana to siódmy kierunek LOT-u uruchomiony w tym roku i pierwszy w Azji Centralnej.

Połączenie z Warszawy do Astany jest realizowane 4 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Rejsy powrotne z Astany do Warszawy startują we wtorki, czwartki, soboty i niedziele.

Rafał Milczarski, prezes LOT-u, powiedział: „Jak dotąd nie mieliśmy bezpośredniego szlaku komunikacyjnego łączącego Polskę z Azją Centralną. Kazachstan to obecnie najdynamiczniej rozwijający się ośrodek gospodarczy w całym regionie. Eksport do Republiki Kazachstanu odgrywa znaczącą rolę w polskiej sprzedaży za granicę, co powoduje, iż kraj ten jest dla Polski strategicznym partnerem gospodarczym wśród krajów Azji Centralnej. Polsko-kazachstańska wymiana handlowa utrzymuje się na wysokim poziomie i w 2016 roku sięgnęła 759,4 mln USD. Jestem pewien, że bezpośrednie rejsy między Warszawą a Astaną sprawią, iż wkrótce te wskaźniki będą jeszcze wyższe.
Tak jak w przypadku Japonii czy Korei Południowej, uruchomienie przez LOT bezpośredniego połączenia z Warszawy pozwoliło uwolnić olbrzymi potencjał podróży turystycznych i biznesowych w obu kierunkach, tak jesteśmy przekonani, że to samo stanie się również w przypadku Kazachstanu. Liczymy, że z naszego połączenia chętnie skorzystają nie tylko Polacy i Kazachowie, ale będzie to świetna oferta dla pozostałych mieszkańców regionu, zwłaszcza z Europy Zachodniej i Centralnej. Osobiście gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego niezwykle różnorodnego i gościnnego kraju.”

Nina Dobrzyńska, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizatora udziału Polski w Wystawie EXPO, dodała: „Kazachstan jest głównym gospodarczym partnerem Polski w regionie Azji Centralnej a polskie firmy postrzegają rynek kazachstański jako rynek perspektywiczny dla realizacji swoich strategii globalizacyjnych. Sprzyja temu potencjał rynku wewnętrznego, rosnące zapotrzebowanie na produkty i usługi wysokich technologii, które są wytwarzane w Polsce oraz możliwość ekspansji na inne rynki azjatyckie. Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017 w Astanie będzie znakomitą okazją do zaprezentowania polskich rozwiązań w obszarze innowacyjnych technologii w obszarze energetyki oraz nawiązania przez polskie firmy korzystnych relacji biznesowych z partnerami z Kazachstanu.”

Andrzej Stefański, Komisarz Sekcji Polskiej na EXPO, podkreślił: „Polską obecność na Astana EXPO 2017 budujemy w oparciu o hasło: „Creative people, smart energy”. Zaprezentujemy Polskę jako kraj aktywny na arenie międzynarodowej, nowoczesny, o silnym potencjale pracowitych i wykształconych ludzi, kraj, który jest przykładem wielkiego sukcesu transformacji gospodarczo-politycznej, kraj, gdzie wdrażane są innowacyjne technologie i rozwiązania. Podczas Wystawy zaprezentujemy bogaty program promocji gospodarczej i kulturalnej. Już dziś zapraszam do Pawilonu Polski i odwiedzenia polskiej ekspozycji na EXPO.”