LOT połączył Kraków z Chicago

archiwum PLL LOT

Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT wystartował dzisiaj z Krakowa w rejs do Chicago. To już dziewiąta trasa dalekiego zasięgu PLL LOT, szósta do Ameryki Północnej. Połączenia między Małopolską a Chicago będą realizowane raz w tygodniu przez cały rok.

Andrzej Adamczyk, minister minister infrastruktury i budownictwa, powiedział: „To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. To dopiero początek dalekich tras z Krakowa. Polska już jest ważna na lotniczej mapie Europy, a dzięki decyzji rządu o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie jeszcze ważniejsza.”

Rafał Milczarski, prezes LOT-u, dodał: „Liczba pasażerów podróżujących między Krakowem a Chicago od 2012 r. rosła średnio o 17 proc. rocznie, a strategia LOT-u wyraźnie mówi, że nie wolno nam zmarnować takiego potencjału. Nasza współpraca z Krakowem przebiega modelowo, a moje serce cieszy się, że lecimy na tej ważnej, symbolicznej i ekonomicznie uzasadnionej trasie.”  

Rejs z Krakowa do Chicago trwa około 9 godzin i jest to najkrótsze, i zarazem najwygodniejsze połączenie z Małopolski do USA. LOT otworzył je widząc rosnące zapotrzebowanie na bezpośrednie rejsy z południa Polski do Chicago, które jest największym skupiskiem Polonii w Ameryce Północnej.

Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, podkreślił: „Wśród 28 nowych połączeń w Kraków Airport w 2017 roku, dzisiejsza inauguracja ma szczególny charakter. Powrót bezpośrednich rejsów na trasie Kraków-Chicago był bardzo oczekiwany przez mieszkańców Krakowa i Małopolski. Ponad 90 tys. pasażerów rocznie podróżujących z przesiadkami pomiędzy obydwoma miastami to wymowny dowód na potencjał uruchamianego dzisiaj połączenia. Jestem przekonany, że jest to świetna oferta zarówno dla mieszkańców Polski południowej, jak i Amerykanów, którzy podróżują w celach turystycznych, biznesowych, naukowych czy odwiedzają najbliższych.”