LOT: nowe bezpośrednie połączenia do Kairu, Baku Prisztiny i Sarajewa

fot. archiwum PLL LOT

PLL LOT pod koniec maja uruchamia nowe bezpośrednie połączenia z Warszawy. Zainaugurowane trasy do Kairu, Sarajewa i Baku będą połączeniami całorocznymi, a do Prisztiny do 29 września. To miejsca, gdzie z pewnością warto udać się na urlop i zapoznać z bogatą historią tych miejsc. Co można zatem zobaczyć w tych miejscach?

Starożytna i futurystyczna architektura Baku

Stolica Azerbejdżanu zaskakuje swą różnorodnością. Jest miejscem, gdzie dobrze odnajdą się miłośnicy zarówno starożytnej, jak i futurystycznej architektury. Planując wyjazd do tego miejsca, warto odwiedzić Ogniste Wieże, Dziewiczą Basztę, a także Azerbejdżańskie Muzeum Dywanów. W Baku jest duża ilość atrakcji, których nie warto pomijać.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od bakijskiego Starego Miasta, czyli Miasta Wewnętrznego, którego zabudowa znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Część znajdujących się tam budynków powstała w XII wieku. Kolejnymi miejscami wartymi zobaczenia jest główna ulica handlowa ¬– Nizami, promenada z muzeum dywanów oraz zaprojektowany przez polskiego architekta Pałac Ismailiyya, który zlokalizowany jest obok Miasta Wewnętrznego.

Aby dostać się do tych miejsc bezpośrednie całoroczne połączenie na trasie Warszawa – Baku oferuje PLL LOT. Będzie odbywało się cztery razy w tygodniu, a czas lotu ma wynosić około czterech godzin.

Kair – miasto tętniące życiem

Kolejnym miejscem do którego już można planować wakacyjną podróż z bezpośrednim połączeniem jest Kair. Jedno z największych miast na świecie oferuje dla turystów wiele atrakcji. Jedną z nich z pewnością są słynne piramidy oraz Sfinks. Stolica Egiptu ma bardzo bogatą i ciekawą historię, z którą można zapoznać się w Muzeum Egipskim. Instytucja założona została w 1835 roku. Przez lata zgromadzone zostały tam skarby ze świątyń i grobowców. Na zwiedzanie muzeum warto poświęcić kilka godzin, bowiem znajduje się tam ponad 160 tys. eksponatów.

Po zwiedzaniu muzeum, jeśli zostaną nam jeszcze siły na dalszą wycieczkę może udać się na spacer po Starym Kairze, gdzie znajduje się synagoga Ben Ezry. To w tym miejscu Mojżesz poprosił Boga o zakończenie zsyłania plag na Egipcjan. Obecny kształt budynku pochodzi z końca XIX w., a jego konstrukcja wielokrotnie była przebudowywana, ponieważ obiekt z pierwszego tysiąclecia się nie zachował.
Kair to miejsce tętniące życiem. Zabytki, ciekawa historia i egipskie smaki w lokalnych kuchniach, z które możemy poznać wybierając bezpośrednie połączenie z kraju przez pięć razy w tygodniu w ciągu całego sezonu letniego.

Odkryć Sarajewo

Bośnia i Hercegowina jest uznawana za jedno z ostatnich dzikich miejsc w Europie. Wielu turystów wciąż ją omija, dzięki czemu zachwyca niepowtarzalną naturą i unikalnymi zabytkami. Stolica kraju umiejscowiona jest w dolinie rzeki Miljacki i otoczona wysokimi górami. Sarajewo przyciąga nie tylko swym urokiem, ale też zabytkową starówką z meczetem Gazi Husrev-bega czy też fontanną Sebilj.
Państwo jest domem dla różnych wyznań, które przenikają się na ulicach, gdzie znajdują się nie tylko meczety, ale też kościoły katolickie, synagogi oraz sobory. Po wielu latach burzliwych historii miejsca kultu nadal istnieją obok siebie. W centrum Starego Miasta znajduje się meczet Gazi Husrev-bega, który został wybudowany w XVI wieku. Był pierwszym meczetem na świecie, który jako pierwszy uzyskał oświetlenie elektryczne. W pobliżu znajduje się też meczet Ferhadija, a kawałek dalej katolicka katedra Serca Jezusowego. Idąc spacerem przez Stare Miasto możemy zobaczyć świątynie czterech wyznań.

Lot, który będzie trwał niecałe dwie godziny i połączenie odbywające się przez cały rok pięć razy w tygodniu z pewnością zachęci wielu do spędzenia czasu wolnego na poznawaniu bałkańskiej kultury i odkrywaniu jej wyjątkowych zabytków.

Najmłodsze państwo w Europie

Ostatnim z nowych miejsc, gdzie będziemy mogli udać się samolotem bez żadnej przesiadki będzie Prisztina. Połączenia realizowane do końca września będą odbywać się cztery razy w tygodniu. Stolica Kosowa przyciąga swoim nietuzinkowym klimatem z czasów Imperium Osmańskiego. Wielki Hammam, gwarny bazar i meczet Sułtana Mehmeda to tylko niektóre miejsca, które dostarczą niezapomnianych wakacyjnych wspomnień.

Do najbardziej charakterystycznych miejsc w Prisztinie jest Bulwar Matki Teresy. Skupia on życie towarzyskie i handlowe w mieście. Przy bulwarze znajduje się pełno kramików, gdzie oferowane są przeróżne lokalne i rzemieślnicze produkty. Warto udać się też na Stare Miasto oraz w okolice Pałacu Sportu i Młodości, gdzie umiejscowiony został pomnik Newborn symbolizujący niepodległość kraju.
Pomysłów na zbliżające się wakacje pojawia się coraz więcej. Miejsca i ich dostępność również zachęcają do odwiedzin. Starożytne budowle, podziwianie prawdziwych mumii, przenikające się kultury i religie oraz niepowtarzalny klimat, to tylko część propozycji jakie możemy wykorzystać w naszych wyjazdowych planach.