Łomżyński Flis na prastarym szlaku wodnym

Wojciech Winko

W niedzielne popołudnie 14 października na gdańską Motławę wpłynęła historyczna ekspedycja z Łomży. Drewniana barka „ŁOMŻYŃSKI FLIS”, której armatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska, zawitała do Gdańska po przebyciu w ciągu 12 dni prawie 700 km, tradycyjnym mazowieckim szlakiem spławnym przez Narew i Wisłę.

Wyprawa „Śladami łomżyńskich oryli” została zorganizowana społecznym sumptem dla uczczenia jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich dla mazowieckiej Łomży oraz przypomnienia jej wielowiekowych związków gospodarczych z Gdańskiem.

Patronatem swoim wyprawę objął Prezydent Miasta Łomży Mariusz Chrzanowski oraz prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. dr Andrzej Królikowski.

Ekologiczną barką w wielką podróż

Flisaccy retmani z Łomży w składzie: kapitan – Wojciech Winko i sternik – Sławomir Kopańczyk, dokonali tego niecodziennego w Polsce i historii Łomży wyczynu, płynąc w długą podróż drewnianą barką, której podstawowa wyporność została zbudowana na kilkuset plastykowych opakowaniach. Jej dodatkowym atrybutem wyprawy był żagiel z ponad 100-letnią grafiką i herbem mazowieckiej Łomży.

Wyprawa wiodła kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, śluzę Przegalina i Martwą Wisłę do Gdańska.

W większości miast i gmin miały miejsce kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami ich władz oraz wręczenie promocyjnych wydawnictw o Łomży, w tym jubileuszowej monografii i pamiątkowej monety.

Wiekowe związki Łomży i Gdańska

Miasta od czasów historycznego Mazowsza łączył oparty na Narwi i Wiśle szlak spławny, którym łomżyńscy flisacy zwani orylami spławiali do handlowej stolicy Rzeczypospolitej drzewo, zboże, miód i inne płody ziemi łomżyńskiej. Również najstarszy wizerunek herbu Łomży pochodzi z odcisku, na XVI-wiecznym pergaminie pisma Rady Miejskiej Łomży do Rady Miejskiej Gdańska.
W Gdańsku załoga spotkała się na nabrzeżu Mariny Gdańsk między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańsk – Maciejem Buczkowskim, jak również z prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Łukaszem Wysockim.