Lodowa katedra Notre Dame otwarta w Stary Smokowcu

Marek Hajkovsky

Na Hrebienku w Starym Smokowcu w Tatrach Wysokich można od piątku podziwiać kościół lodowy. Już po raz siódmy rzeźbiarze lodowi wyrzeźbili w bryłach lodowych kościół. W tym roku jet on inspirowany paryską katedrą Notre Dame.

Lukáš Brodanský, menadżer ds sprzedaży I marketingu centrum Vysoke Tatry, powiedział: “Pożar, który strawił katedrę w 2019 roku, sprawił, że kościołem zainteresowali się ludzie na całym świecie. To nas zainspirowało, by z lodu wykonać właśnie katedrę Notre Dame, tak by ludzie mogli ją zobaczyć jeszcze przed odbudową.”

Lucia Blašková, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Vysoke Tatry, dodała: “Tegorocznym wyborem lodowego kościoła chcieliśmy zwrócić uwagę nie tylko na mistrzostwo naszych rzeźbiarzy, ale I na wagę historycznych zabytków I konieczność ich ochrony – nie tylko na Słowacji, ale na całym świecie.”

Do budowy lodowej świątyni zużyto 1 880 bloków lodowych, które w sumie ważyły ponad 225 ton. Kościół stoi na Hrebienku w kopule o średnicy 25 metrów. W najwyższym miejscu lodowa katedra ma 11,5 metra. Lodowy kościół budowała ekipa 18 rzeźbiarzy lodowych z Litwy, Niemiec, Polskie, Czech I Słowacji, pod wodzą Adma Bakoša.

Lodowy kościół można oglądać codziennie w godziniach 9:00 – 16:00. Wstęp jest bezpłatny.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center