Dzisiaj otwarcie Świątyni Lodowej w Tatrach Wysokich

Otwarcie sezonu w Tatrach Wysokich
Zaproszenie na otwarcie lodowego kościoła/fot. archiwum Vysoke Tatry

Tatrzańska Świątynia Lodowa w Tatrach Wysokich powstała po raz ósmy. Tym razem lodowy kościół był inspirowany Kościołem Zmartwychwstania Chrystusa w Sankt Petersburgu. Jej autorem jest Słowak – Adam Bakoš, któremu pomagali rzeźbiarze z Czech i Słowacji. Do budowy 12-metrowej rzeźby użyli w sumie 1880 brył lodu, o łącznej wadze 225 ton.

Rzeźbę wykutą w lodzie będzie można podziwiać jak zwykle na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok) w Tatrach Wysokich już od piątku 20 listopada. Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej połączone jest już tradycyjnie z oficjalnym otwarciem zimowego sezonu turystycznego w Tatrach Wysokich.

Adam Bakoš, powiedział: „Stworzyliśmy kopię pięknej fasady, na której dominuje 6 głównych wież kościoła podkreślonych materiałami, które miały w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej swoją premierę. W budowie wzięło udział łącznie 18 rzeźbiarzy i 12 pomocników.”

Cała Świątynia Lodowa umieszczona jest w kopule o średnicy 25 metrów.

Osobnym rozdziałem była produkcja kopuł, którą zajęli się Mia Bujňáková oraz Peter Klíma. „Po intensywnych przemyśleniach postanowiliśmy stworzyć przepych i czysty kształt kopuł poprzez połączenie nowoczesnych technologii i rękodzieła. Korpusy wszystkich ośmiu kopuł powstały jako konstrukcje samonośne połączone okręgami i żebrami. Poszczególne części zostały następnie w Preszowie wycięte z poliwęglanu za pomocą strumienia wody,“ poinformowała Mia Bujňáková.

W związku z obecną sytuacją i obowiązującymi obostrzeniami, organizatorzy dokonali kilku zmian mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa gości.

Lukáš Brodanský, kierownik ośrodka w Tatrach Wysokich, podkreślił: „Pierwszą i najważniejszą zmianą będzie stworzenie korytarzy wejściowych, tak, aby odwiedzający mogli obejrzeć Tatrzańską Świątynię Lodową bez gromadzenia się w jednym miejscu. Jednocześnie czas przeznaczony na podziwianie świątyni będzie ograniczony, podobnie jak liczba osób, które będą mogły przebywać jednocześnie w kopule, oczywiście z zakrytymi ustami i nosem. Dlatego też chcemy zwrócić się do wszystkich odwiedzających, aby zachowywali się odpowiedzialnie, aby wizyta w tym wyjątkowym miejscu była dla wszystkich przyjemnym doznaniem.”

Do kopuły na Hrebienku, w której skryte jest lodowe piękno, można dostać się kolejką naziemną ze Starego Smokowca, lub piechotą po łatwej trasie turystycznej. Świątynia będzie czynna codziennie od godz. 9.00 do 16.00, a w głównym sezonie zimowym oraz w okresie świąt Bożego Narodzenia godziny otwarcia ulegną wydłużeniu. Wstęp do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest jak zwykle bezpłatny.

Banknot euro z motywem tatrzańskim

Oprócz otwarcia Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, na Smokowieckim Siodełku będzie miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. W piątek 20 listopada 2O2O o godzinie 9:00 w restauracji Hrebienok ruszy sprzedaż specjalnego banknotu o nominale 0 € z motywem tego wyjątkowego miejsca – na banknocie będzie przedstawiona kolejka naziemna, Łomnica, a tradycję tworzenia lodowych dzieł sztuki upamiętni Katedra Notre Dame, która powstała tutaj z lodu zeszłej zimy. Nakład 15 000 sztuk będzie zawierał również specjalny nadruk Anniversary 2020 na 3000 sztuk banknotów.

Tatrzańska Świątynia Lodowa jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Regionu Tatr Wysokich w sezonie zimowym, a jej otwarcie jest symboliczną zapowiedzią zbliżającej się zimy.

Lucia Blašková, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Region Tatry Wysokie, skomentowała: „Wierzymy, że śniegu będzie pod dostatkiem, a goście odwiedzający Tatry Wysokie będą mogli podziwiać nie tylko lodowe dzieła sztuki, ale skorzystają też ze wszystkich innych walorów naszego regionu. Mimo nie do końca jasnej sytuacji, intensywnie przygotowujemy się do otwarcia sezonu zimowego i zapraszamy turystów, by odwiedzili nasz region ciesząc się ze wszystkich uroków zimy, narciarstwa na tatrzańskich stokach, wycieczek kolejkami linowymi, wędrówek pieszych, narciarstwa biegowego i lodowisk z widokiem na Tatry.

Hotele i obiekty noclegowe przyjmują rezerwacje na ferie zimowe, większość z nich oferuje w cenie pobytu także karnety narciarskie, obecnie istnieje możliwość zakupienia pobytu z różnymi rabatami first minute. Cała branża turystyczna przygotowana jest by zapewnić turystom bezpieczny wypoczynek z zachowaniem wszelkich norm i środków higieny, dotyczy to nie tylko hoteli, ale także restauracji, barów, bufetów oraz różnych atrakcji. Wierzymy, że nadchodzące tygodnie przyniosą kolejne pozytywne wiadomości i podczas sezonu zimowego w Tatrach Wysokich będziemy mogli korzystać z wellness, basenów i wszystkich usług, do których jesteśmy przyzwyczajeni podczas urlopu.”

Lodowa katedra Notre Dame otwarta w Stary Smokowcu

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center