Liptów – coraz więcej pieniędzy za noclegi

archiwum Region Liptow

Na słowackim Liptowie w 2017 roku wysokość podatków za noclegi wykupione przez turystów wyniosła 1 280 657 euro, o 12,8 proc. więcej niż w 2016 roku.

To już trzeci rok z rzędu, w którym podatki z noclegów na Liptowie wyniosły ponad milion euro.

Ján Blcháč , prezes regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Liptov, powiedział: „Statystyki turystyczne są na Liptowie od 2011 roku coraz lepsze. Pierwszy raz podatki z noclegów przekroczyły milion euro w 2015 roku, kolejne lata przyniosły kolejne rekordy. Osiągnięciu jeszcze lepszych wyników pomogłyby przepisy, które pozwoliłyby na dokładniejszą kontrolę liczby nocujących turystów w pensjonatach i na kwaterach prywatnych.”

W Liptowie po raz kolejny najwięcej gości nocowało w okręgu Doliny Demianowskiej (ponad 400 tys.), ale największą dynamiką wzrostu liczby wykupionych turystów może się pochwalić Liptowski Jan – 29,5 proc.
Od 2011 roku, kiedy na Liptowie rozpoczęto liczyć pobyty turystów, ich liczba wzrosła o 78, proc.

Darina Bartkova, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Liptov, dodała: „Nie znamy jeszcze całkowitej liczby noclegów wykupionych przez turystów w 2017 roku, ale do końca listopada turyści wykupili 1 511 000 noclegów, o ponad 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.
Tak, jak w całej Słowacji, walczymy z szarą strefą w hotelarstwie. Pomaga w tym funkcjonowanie Liptowskiej Karty Regionalnej, która z jednej strony jest kartą zniżkową, z drugiej zaś – narzędziem kontroli legalnie wykupionych noclegów.”

Bohuš Palovič z CK Liptour skomentował: „Turyści szukają na Liptowie głównie pięknych krajobrazów a otrzymując ofertę chcą mieć odpowiednie proporcje między ceną a jakością. Wśród gości przeważają Słowacy przed Czechami i Polakami. Jednak coraz więcej odwiedza nas turystów z dalej oddalonych krajów, np. z Izraela. Nasz Liptów jest dla nich bardzo atrakcyjnym turystycznie kierunkiem, atrakcyjnym cenowo i bezpiecznym. Zwiększa się także systematycznie liczba gości z Wielkiej Brytanii.”