Linie Emirates życzliwe dla środowiska

archiwum Emirates

Grupa Emirates, złożona z linii Emirates i spółki dnata, opublikowała szósty roczny raport środowiskowy opisujący efekty działalności środowiskowej grupy w roku finansowym 2015-2016.

Przewoźnik dysponuje jedną z najmłodszych flot na świecie – jej średni wiek to zaledwie 74 miesiące. Tymczasem średnia w całej branży lotniczej na koniec roku finansowego wynosiła 140 miesięcy. Nowoczesne samoloty nie tylko przynoszą korzyści dla środowiska ze względu na niższy poziom emisji spalin i hałasu, ale również zapewniają większy komfort pasażerom.
Specjaliści Emirates w dziedzinie operacji lotniczych wspólnie ze służbami zarządzającymi ruchem lotniczym i lotniskami na całym świecie opracowali optymalne trasy lotów i procedury operacyjne w celu ograniczenia czasu przelotu, zużycia paliwa i emisji. Linie zoptymalizowały także działalność w swoim porcie macierzystym w Dubaju. Z drugiej strony niestabilna sytuacja w niektórych częściach świata i zamykanie lotnisk ze względów bezpieczeństwa spowodowały wzrost zużycia paliwa, ponieważ konieczność ominięcia tych obszarów wymuszała wydłużenie tras lotów.
Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku była przeprowadzona we współpracy z Urzędem ds. Energii Elektrycznej i Wody Dubaju (DEWA) instalacja szeregu paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW w nowoczesnym centrum serwisowania silników Emirates. System składa się z 2 990 paneli, które mają wytwarzać ponad 1 800 megawatogodzin energii rocznie, pozwalając na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o około 800 ton.
Wśród innych inicjatyw na rzecz zwiększenia wydajności energetycznej podjętych przez Grupę Emirates znalazła się m.in. wymiana oświetlenia w kabinach samolotów na energooszczędne świetlówki LED przez zespół Emirates Engineering czy gruntowne odnowienie londyńskiego biura Emirates w duchu energooszczędnych rozwiązań, które ograniczyły zużycie prądu o 60 proc. Spółka dnata w Brisbane i Sydney zmniejszyła zużycie energii dzięki zastosowaniu najlepszych praktyk i unowocześnieniu systemów oświetlenia.
Oprócz bieżących działań na rzecz ochrony przyrody w Dubaju i Australii, Grupa Emirates nawiązała współpracę z organizacją United for Wildlife w celu informowania o tragicznym wpływie nielegalnego handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego na stan najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. United for Wildlife to globalna inicjatywa siedmiu największych organizacji ekologicznych oraz Królewskiej Fundacji Księcia i Księżnej Cambridge oraz Księcia Harry’ego. Linie Emirates ogłosiły swój sprzeciw wobec nielegalnego handlu dziką fauną całemu światu, umieszczając wizerunki zwierząt zagrożonych wyginięciem na czterech samolotach Airbus A380, a także na modelu A380 w skali 1:3 znajdującym się przed wejściem na lotnisko Londyn Heathrow.

W przygotowanym przez firmę PricewaterhouseCoopers (PwC) raporcie przedstawiono różne działania grupy – m.in. operacje lotnicze, przewozy cargo i obsługę naziemną realizowaną przez spółkę dnata, a także najrozmaitsze usługi handlowe, od projektowych po gastronomiczne – i ich wpływ na środowisko. Raport nie tylko analizuje ogólne oddziaływanie Emirates na środowisko, ale także określa i opisuje najlepsze praktyki stosowane w ramach grupy.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates, powiedział: “Rozwijając naszą działalność, cały czas zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności wobec ludzi, którym służymy na całym świecie. Branża lotnicza może znacząco przyczynić się do zrealizowania celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez ONZ. Wchodząc w nowy rok 2017, zamierzamy przede wszystkim zachować elastyczność, aby jak najlepiej wykorzystywać szanse i szybko reagować na zagrożenia. We współpracy z naszymi partnerami w branży zamierzamy w dalszym ciągu inwestować w technologie i procesy, które pozwolą nam świadczyć usługi skutecznie, wydajnie i przy minimalnym wpływie na środowisko.”