Linia Air France odebrała pierwszego Airbusa A220-300

Nowy Airbus w barwach Air France

Linia Air France właśnie otrzymała pierwszy z sześćdziesięciu zamówionych samolotów typu Airbus A220-300. Samoloty A220 zastąpią Airbusy A318 i A319, które są aktualnie używane przez Air France na trasach krótkiego i średniego zasięgu – w Europie (m.in., z/do Polski) i na terenie Francji oraz kilka maszyn typu A320.

Dzięki wykorzystaniu tych nowoczesnych i wydajnych samolotów, Air France będzie mógł obniżyć koszty eksploatacji o 10 proc. Nowy nabytek we flocie jest też ucieleśnieniem ambicji przewoźnika pod względem troski o środowisko i zrównoważony rozwój. W porównaniu z poprzednim modelem, maszyna zużywa 20 proc. mniej paliwa i jest 34 proc. cichsza.

Od 31 października b.r. pierwszy Airbus rozpocznie rejsowe loty na trasach z Paryża (CDG) do Berlina, Madrytu, Barcelony, Mediolanu i Wenecji

Nowe Airbusy będą sukcesywnie zastępować aktualnie eksploatowane maszyny Airbus A318 i A319 oraz część A320. Dostawy A220 będą realizowane do 2025 roku. Oprócz zamówienia obejmującego 60 maszyn A220 przewoźnik posiada także 30 opcji oraz 30 praw zakupu. Jest to największe zlecenie w Airbus ze strony europejskich linii.

Benjamin Smith, dyrektor generalny Air France-KLM, powiedział: „Ten nowy, wysoce energooszczędny samolot stanowi główny atut Air France. Modernizacja floty jest do tej pory naszym głównym narzędziem w redukcji emisji CO2, dlatego nadal inwestujemy w samoloty najnowszej generacji. Ponadto angażujemy wszystkie dostępne sposoby redukcji emisji takie jak zrównoważone paliwa lotnicze, czy bardziej wydajny pilotaż. Jest to nasz wkład w transformację energetyczną sektora lotniczego. Naszą ambicją jest wiodąca rola w tworzeniu zrównoważonego lotnictwa.”

Anne Rigail, dyrektor generalny Air France, dodała: „Przylot nowego samolotu jest dla linii lotniczej zawsze wyjątkowym wydarzeniem. Wszystkie zaangażowane zespoły Air France spędziły ponad dwa lata przygotowując się na ten moment i cieszymy się, że wkrótce nasi klienci doświadczą komfortowej podróży na pokładzie tego nowego samolotu. Jego kabina jest bardziej przestronna i jaśniejsza, a ponadto wyposażona w dostęp do internetu, co czyni nasz produkt bardziej atrakcyjnym.”

Pierwszy Airbus A220 we flocie Air France ochrzczono imieniem „Le Bourget” w hołdzie dla francuskiego miasta, które jest silnie związane z przemysłem lotniczym. Samolot w tradycyjnym malowaniu Air France ozdobiono dodatkowo historycznym symbolem linii, którym jest uskrzydlony konik morski.

Od 31 października b.r. pierwszy Airbus A220 rozpocznie regularne loty na trasach z Paryża (CDG) do Berlina, Barcelony, Madrytu, Mediolanu (Linate) i Wenecji. W najbliższym sezonie zimowym 2021-22 samolot będzie stopniowo obsługiwać koleje trasy – do Bolonii, Rzymu, Lizbony i Kopenhagi.

Linie Air France i KLM przedłużają bezpłatne zmiany i zwroty biletów