Liczba pasażerów linii lotniczych w czerwcu wyższa niż przed rokiem

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki dotyczące ruchu pasażerskiego w czerwcu tego roku. Wskaźnik popytu RPK (revenue passenger kilometers) był o 4,7 proc. wyższy niż w czerwcu ubiegłego roku. Jest to nieco niższy wzrost niż w maju (6,2 proc.).

Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK – wskaźnik określający iloczyn ilości dostępnych miejsc w samolotach i długości przelotu w kilometrach) wzrosła w czerwcu o 5 proc., dochodząc do 81,5 proc.

Prezes IATA, Tony Tyler powiedział: “Wzrost ruchu pasażerskiego o 4,7 proc. budzi nadzieję, mimo, że był on niższy od wyniku majowego. W czerwcu na wyniki miało wpływ wiele czynników politycznych.”

Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK) na liniach międzynarodowych, wzrosła, w porównaniu do czerwca zeszłego roku, o 5 proc., do 81,4 proc.; na liniach krajowych – o 3,8 proc., do 81,7 proc.
Popyt na loty pasażerskie wzrósł w czerwcu tego roku o 5,5 proc., w porównaniu do analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Największy na to wpływ miał dynamiczny rozwój i ekspansja przewoźników z Bliskiego Wschodu.

W Europie popyt wzrósł o 5,6 proc., zaś obłożenie do 83,8 proc.
W rejonie Azji i Pacyfiku, popyt wzrósł o 4,9 proc,. a obłożenie osiągnęło 77,9 proc.
W Ameryce Północnej, popyt wzrósł o 3,1 proc., obłożenie doszło do 85,1 proc.
Na Bliskim Wschodzie, popyt wzrósł o 10,8 proc., a obłożenie osiągnęło 82,1 proc.
W Ameryce Łacińskiej, popyt wzrósł o 7,1 proc., obłożenie wyniosło 79,5 proc.
W Afryce, popyt spadł o 2,7 proc., obłożenie zaś wyniosło 67,3 proc. Te słabsze wyniki na kontynencie afrykańskim spowodowane jest m.in. słabszym rozwojem gospodarczym państw w Afryce, zwłaszcza w Afryce Południowej.

Jeśli chodzi o loty krajowe, to popyt na nie w czerwcu, w porównaniu do czerwca 2013 roku, wzrósł o 3,4 proc. Obłożenie samolotów na rejsach krajowych wyniosło 81,7 proc.
Największy wzrost popytu zanotowano w Rosji – o 12 proc. Brazylia nie wykorzystała organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, popyt na loty krajowe wzrósł minimalnie – o 0,2 proc.