Leo Express połączył Wrocław z Pragą

archiwum LEO Express

Leo Expres rozpoczyna sprzedaż biletów na połączenie kolejowe z Wrocławia do Pragi. Czeski przewoźnik otrzymał pozwolenie na kursowanie między Krakowem a ukraińską granicą i złożył wniosek otwarty dostęp na linię do Warszawy.

Czeski przewoźnik Leo Express opublikował rozkład jazdy połączenia kolejowego między Pragą a Wrocławiem. Kursowanie pociągów rozpocznie się 20 grudnia. Bilety są już w sprzedaży a ich ceny rozpoczynają się od 99 CZK. Operator otrzymał również zezwolenie od polskich władz na uruchomienie połączenia kolejowego między Krakowem a Medyką na granicy z Ukrainą. Teraz czeka na kolejne pozwolenie dotyczące obsługi połączeń między Krakowem a Warszawą.

Juraj Andrejka, dyrektor zarządzający Leo Express na Polskę i Ukrainę, powiedział: „Leo Express wciąż rozwija swoje usługi w Polsce. Częścią tej ekspansji jest uruchomienie nowego bezpośredniego połączenia kolejowego między Pragą a Wrocławiem, które będzie uzupełnieniem przewozów w ramach świadczenia usługi publicznej w Kraju Pardubickim. Ceny biletów zaczynają się od 99 CZK. Połączenie jest idealne na wycieczki i euroweekendy.”

Połączenie uruchomione zostanie 20 grudnia. Pociągi z Wrocławia do Pragi będą odjeżdżać w każdą sobotę i niedzielę o 5:58, a z Pragi do Wrocławia w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 18:08.
Linia obsługiwana będzie przez jednostki Leo Express FLIRT, które nasi klienci znają z komercyjnej działalności Leo Express między Pragą, Ostrawą, Koszycami, Krakowem i Starym Miastem.

Po polskiej stronie linia będzie obsługiwana we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Inne połączenia Kolei Dolnośląskich, które kończą się na stacji granicznej Lichkov, będą skomunikowane z połączeniami regionalnymi Leo Express.

Wraz z opublikowaniem nowego rozkładu jazdy Leo Express rozpoczął także sprzedaż swoich biletów. Ich cena zaczyna się od 99 CZK. Bilety są dostępne w wybranych kasach Kolei Dolnośląskich, kasach Leo Express a także w aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej firmy.
Polskie władze wydały także dla Leo Express zezwolenie na kursowanie między Krakowem a granicą ukraińską.

Juraj Andrejka dodał: „Teraz możemy jechać z Pragi przez Kraków aż do granicy z Ukrainą. Ze względu to, że zezwolenie otrzymaliśmy już po opublikowaniu nowego rocznego rozkładu jazdy, musimy teraz poszukać możliwości w obowiązującym rozkładzie jazdy, tak abyśmy mogli płynnie przedłużyć trasę do Medyki.”

Cena biletów na trasie Praga – Medyka szacowana jest na między 50 złotych (około 300 CZK) a 150 złotych (około 900 CZK) w zależności od obłożenia. Na trasie Katowice – Medyka bilety rozpoczną się od 19 złotych (ok. 119 CZK), a cena zostanie dostosowana do obłożenia połączenia.

Dodatkowo Leo Express złożył wniosek o dostęp linii Kraków – Warszawa.

Juraj Andrejka skomentował: „Złożyliśmy wniosek o przyznanie dostępu na linię między Krakowem a Warszawą. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć ją z dotychczasową linią Praga – Kraków. Data rozpoczęcia kursowania zależy od szybkości wydania decyzji, która powinna zostać wydana w przeciągu jednego roku.”

Leo Express wszedł na polski rynek ze swoimi pociągami w 2018 roku jako pierwszy prywatny przewoźnik pasażerski. Obsługuje również połączenia autobusowe z Krakowa do Lwowa, Warszawy, Ostrawy i Wiednia.