Łeba – na plaży będzie strefa dla palaczy

materiały prasowe

Mając na uwadze komfort wypoczynku turystów jak również ochronę środowiska urzędnicy z Łeby postanowili wyznaczyć strefę dla osób palących papierosy. Jest to ukłon w kierunku znaczącej liczby turystów.

Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby, powiedział: „Do Urzędu Miejskiego w Łebie już od dawna wpływały sygnały, że wielu turystów wypoczywających na plaży w naszym mieście po wypaleniu papierosa wyrzuca „przysłowiowego peta” za siebie, w piasek. Nadeszła pora aby zrobić z tym porządek.”

Wyznaczone miejsca dla „palaczy” będą mieściły się w zacisznych miejscach zaraz przy przebieralniach. Zostaną odpowiednio oznaczone tabliczkami informacyjnymi „STREFA PALACZA\SMOKING AREA”.
W tych strefach zainstalowana zostanie estetyczna, kamienna popielnica, a w niej piasek morski. W początkowej fazie planuje się stworzyć 10 takich stref, zarówno po stronie wschodniej i zachodniej.
Burmistrz dodał: „Dochodziło czasem do takich sytuacji gdzie turyści pozwalali sobie miedzy sobą na dość ostre przepychanki słowne ze względu na dym papierosowy.”

Jest to pierwszy etap walki z nieczystościami tytoniowymi które pozostawiają po sobie turyści na plażach.
W kolejnym czasie Łeba planuje zakupić automaty na jednorazowe popielniczki. Już od bardzo dawna funkcjonują one w Europie Zachodniej. W Polsce takie innowacyjne zastosowania nie miały jeszcze miejsca.

Julia Tomicka, inspektor ds. promocji i turystyki, dodała: „Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania firmy która obsługiwała by takie automaty. Z czasem chcemy wprowadzić również stojaki z popielniczkami plastikowymi tzw. „rożkami”. Na plażach palić nie wolno! Niestety ale mało kto to respektuje. Pora to unormować i zawalczyć z palaczami wskazując im miejsca w których mogą oni palić legalnie.”

Palić na kąpielisku nie wolno, lecz w rzeczywistości to martwy przepis, bowiem niemal nikt go nie respektuje. Nie ma także możliwości jego egzekwowania.