Łatwiej zwiedzać centrum Berlina – nowe stacje linii U5

Stacja Museuminsel/fot. AG

Dzięki oddaniu do użytku trzech nowych stacji linii metra U5, w centrum Berlina zlikwidowano dziurę komunikacyjną – z kolejki podziemnej możemy teraz wysiąść na Wyspie Muzeów, przy Czerwonym Ratuszu oraz mniej więcej na środku Unter den Linden.

Nowy odcinek między Bramą Brandenburską a Alexanderplatz ma długość 2,2 km i pasażerowie łatwo dzięki niemu może dotrzeć do Reichstagu, katedry berlińskiej i najważniejszych muzeów berlińskich.
Cała linia U5 ma długość 22 km – od Dworca Głównego do Hönow – i jest drugą najdłuższą linią metra w Berlinie (po U7).

Prace nad wspomnianym odcinkiem rozpoczęto w 2009 roku, ale prawdziwe prace wystartowały w 2012 roku. Dużą cześć prowadzon metodą górniczą. Pierwsza jazda testowa na nowym odcinku odbyła się w czerwcu 2020 roku.

Stacja Czerwony Ratusz/fot. AG

Stację Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus) zaprojektował Oliver Collignon. Strop podtrzymywany jest przez kolumny przypominające kielichy lub starożytne kolumny.

Projekt stacji Museuminsel, to dzieło Maksa Dudlera. Sufit przypomina rozgwieżdżone niebo a świecących „gwiazd” umieszczono 6 662.
Stację przesiadkową Unter den Linden zaprojektowali Asela Oestreich i Ingrid Hentschel.

Stacja Museuminsel/fot. AG

Jeśli można zazdrościć Berlinowi rozwoju układu komunikacyjnego i nowych stacji zbudowanych w strategicznych miejscach miasta, to architektura przystanków nie powala na kolana. Przynajmniej mieszkańców Warszawy, w której stacje mają dużo ciekawszy i nowocześniejszy wystrój.

visitberlin.de

Stacja Unter den Linden/fot. AG

Kulturalna uczta w Berlinie. Nowości i klasyki na weekend