Kwiaty pełne barw: przewodnik po uprawie i pielęgnacji jeżówek
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad zasadzeniem jeżówek w ogrodzie, to możecie być pewni, że nie ma nad czym. Są to genialne rośliny, bardzo dobrze spisujące się w naszym klimacie. Wielka paleta kolorów, ciekawe formy i długi okres kwitnienia to kilka zalet tych cudownych roślin, które z sezonu na sezon zdobywają kolejne ogrody. Niezawodne i proste w uprawie jeżówki to doskonały wybór dla każdego. Nie wierzysz? Przeczytaj i się przekonaj!
Krótka charakterystyka jeżówek
Jeżówka (Echinacea) należąca do roślin wieloletnich, wyrasta z rozety długoogonkowych liści odziomkowych. Mają lancetowaty kształt, a ich blaszki prezentują się w kolorze ciemnej zieleni. Sztywne, wzniesione łodygi porastają liście siedzące lub częściowo siedzące. Kwiatostany jeżówek to duże koszyczki. Składają się z wypukłych środków uformowanych z kwiatów rurkowych o barwie ciemnoczerwonej lub brunatnej. Duże i kolczaste centra kwiatów są kojarzone z jeżem, stąd też wzięła się nazwa tych roślin. Wokół charakterystycznego środka wyrastają kwiaty języczkowe, potocznie nazywane płatkami. To one nadają kolor tej niezwykłej bylinie. Mogą być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe. Kwiaty jeżówek wyrastają pojedynczo na łodygach, od lipca do października. Okres kwitnienia jest długi, trwa około 60 dni. Jeżówki są atrakcyjne dla owadów, które chętnie wykorzystują je jako hojną stołówkę. Jeżówki są długowieczne, nie lubią zmian. Przez wiele lat dobrze sprawują się jednym stanowisku. Pielęgnowanie jeżówek nie zajmuje dużo czasu, stanowią rośliny niemal bezobsługowe. Poza tym trzeba wspomnieć, że gatunek nie choruje i jest wytrzymały na upały.
Jak wykorzystać jeżówki w ogrodzie?
Jeżówki to rośliny, których piękno widać przede wszystkim w nasadzeniach grupowych. Są znakomite do sadzenia w ogrodach naturalistycznych, nowoczesnych i wiejskich. Komponują się zarówno w obrębie swojego gatunku, jak i z innymi roślinami wieloletnimi. Wysokie, luźne w pokroju jeżówki to wspaniałe towarzyszki traw ozdobnych, rudbekii, słoneczników, dzielżanów, floksów, liatry. Przepiękną kompozycję otrzymamy, łącząc jeżówki z kolorowymi berberysami. Dorodne koszyczki tych roślin można wykorzystywać do zdobienia kącików wypoczynkowych, sadzenia przy altankach, czy obsadzania brzegów ścieżek spacerowych. Kwiaty nadają się również do cięcia na bukiety. Kolczaste środki warto zasuszyć. Stanowią dobry materiał na jesienno-zimowe dekoracje wnętrz.
Uprawa jeżówek
W handlu najczęściej spotykane są: jeżówka purpurowa, jeżówka wąskolistna, jeżówka blada. Oprócz tego ogrodnicy mają do dyspozycji całą gamę odmian hybrydowych, które powstały w celu uzyskania nowych barw i oryginalnych form kwiatów. Ogólne wymagania uprawowe tych bylin to w pełni nasłonecznione stanowisko oraz próchnicza, przepuszczalna, żyzna gleba o umiarkowanej wilgotności. Unikamy sadzenia i siania jeżówek w miejscach piaszczystych i zakwaszonych. W sklepach ogrodniczych jeżówki spotkamy w dwóch wariantach: sadzonkach i w nasionach. O ile sadzonki nie są najtańsze, to nasiona można kupić za kilka złotych. Jeżówki, które sami wyhodujemy, lepiej przyjmują się stanowisku stałym i są bardziej odporne. Nasiona wysiewa się do inspektu lub doniczek w marcu. Po mniej więcej dwóch miesiącach sadzonki są gotowe do przeniesienia na miejsce stałe.
Jak pielęgnujemy jeżówki?
Jeżówki nie wymagają wielkiego nakładu pracy. O te jakże dekoracyjne rośliny, nie musimy specjalnie dbać, wystarcza doraźna opieka. Wiąże się to na przykład z podlewaniem w okresowe susze. Niedostatek wody może osłabić kwitnienie, ale nie należy też dopuszczać do zastoju wody. Zalane podłoże przyczyni się do gnicia roślin. Równie ostrożnie postępujemy z nawozami. Jeżówki nie są specjalnie żarłoczne. Dwie dawki nawozu do roślin kwitnących, podanego wiosną i latem, w zupełności wystarczą.
Podobnie jak w przypadku innych bylin, zalecane jest usuwanie przekwitających kwiatów. Zabieg ma na celu skierowanie energii rośliny na wytwarzanie nowych pąków. Jako że jeżówki wykazują bardzo dobrą mrozoodporność, nie ma zbytniej potrzeby okrywania roślin na okres zimy. Jednak młode rośliny i odmiany hodowlane dobrze jest zabezpieczyć warstwą suchej ściółki. Jeżówki są zasadniczo uznawane za zdrowy gatunek. Sporadycznymi problemami mogą być ataki ślimaków lub mszyc oraz choroby grzybowe. W obu przypadkach kłopot można szybko rozwiązać za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin.
Artykuł sponsorowany
POWIĄZANE WPISY
19 marca 2025
Hotel dla Planety – konkurs dla uczniów szkół średnich
Konkurs „Hotel dla Planety” to wyjątkowa szansa dla uczniów szkół średnich, by…
0 Komentarzy3 Minuty
18 marca 2025
Profil narożnikowy elastyczny – mały element, wielkie bezpieczeństwo
W przestrzeniach przemysłowych, magazynach, parkingach i wszędzie tam, gdzie wystają…
0 Komentarzy5 Minuty
13 marca 2025
Nowe Trendy w Turystyce już w przyszłym tygodniu
Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na 15. edycję konferencji Nowe…
0 Komentarzy3 Minuty
10 marca 2025
Zgłoszenia do Kryształów Turystyki tylko do 10 marca 2025
Kryształy Turystyki to nagroda przyznawana od kilku lat w trakcie Międzynarodowych Targów…
0 Komentarzy2 Minuty
6 marca 2025
Studenckie Koło Naukowe Turystyki Biznesowej „2B” ma już 15 lat!
27 lutego 2025 roku w hotelu Sofitel Warsaw Victoria odbyła się uroczysta Gala z okazji…
0 Komentarzy3 Minuty
6 marca 2025
Urlop.pl – dlaczego warto współpracować z marką
Urlop.pl znany dotąd jako Fostertravel.pl to dynamicznie rozwijająca się sieć biur…
0 Komentarzy6 Minuty
3 marca 2025
Jak przygotować się do rowerowej wyprawy za granicę?
Wyprawa rowerowa za granicę może być czymś, co zapamiętasz na całe życie. Sprawdź, jak…
1 Komentarz3 Minuty
3 marca 2025
„Jesteśmy w Polsce liderem ruchu pielgrzymkowego…”
Biuro Misja Travel niedługo obchodzić będzie swoje 15-lecie. O początkach, historii i…
0 Komentarzy17 Minuty
25 lutego 2025
Nowe Trendy w Turystyce już po raz 15!
Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na 15. edycję konferencji Nowe…
0 Komentarzy1 Minuty