Kwiaty pełne barw: przewodnik po uprawie i pielęgnacji jeżówek

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad zasadzeniem jeżówek w ogrodzie, to możecie być pewni, że nie ma nad czym. Są to genialne rośliny, bardzo dobrze spisujące się w naszym klimacie. Wielka paleta kolorów, ciekawe formy i długi okres kwitnienia to kilka zalet tych cudownych roślin, które z sezonu na sezon zdobywają kolejne ogrody. Niezawodne i proste w uprawie jeżówki to doskonały wybór dla każdego. Nie wierzysz? Przeczytaj i się przekonaj!

Krótka charakterystyka jeżówek

Jeżówka (Echinacea) należąca do roślin wieloletnich, wyrasta z rozety długoogonkowych liści odziomkowych. Mają lancetowaty kształt, a ich blaszki prezentują się w kolorze ciemnej zieleni. Sztywne, wzniesione łodygi porastają liście siedzące lub częściowo siedzące. Kwiatostany jeżówek to duże koszyczki. Składają się z wypukłych środków uformowanych z kwiatów rurkowych o barwie ciemnoczerwonej lub brunatnej. Duże i kolczaste centra kwiatów są kojarzone z jeżem, stąd też wzięła się nazwa tych roślin. Wokół charakterystycznego środka wyrastają kwiaty języczkowe, potocznie nazywane płatkami. To one nadają kolor tej niezwykłej bylinie. Mogą być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe. Kwiaty jeżówek wyrastają pojedynczo na łodygach, od lipca do października. Okres kwitnienia jest długi, trwa około 60 dni. Jeżówki są atrakcyjne dla owadów, które chętnie wykorzystują je jako hojną stołówkę. Jeżówki są długowieczne, nie lubią zmian. Przez wiele lat dobrze sprawują się jednym stanowisku. Pielęgnowanie jeżówek nie zajmuje dużo czasu, stanowią rośliny niemal bezobsługowe. Poza tym trzeba wspomnieć, że gatunek nie choruje i jest wytrzymały na upały.

Jak wykorzystać jeżówki w ogrodzie?

Jeżówki to rośliny, których piękno widać przede wszystkim w nasadzeniach grupowych. Są znakomite do sadzenia w ogrodach naturalistycznych, nowoczesnych i wiejskich. Komponują się zarówno w obrębie swojego gatunku, jak i z innymi roślinami wieloletnimi. Wysokie, luźne w pokroju jeżówki to wspaniałe towarzyszki traw ozdobnych, rudbekii, słoneczników, dzielżanów, floksów, liatry. Przepiękną kompozycję otrzymamy, łącząc jeżówki z kolorowymi berberysami. Dorodne koszyczki tych roślin można wykorzystywać do zdobienia kącików wypoczynkowych, sadzenia przy altankach, czy obsadzania brzegów ścieżek spacerowych. Kwiaty nadają się również do cięcia na bukiety. Kolczaste środki warto zasuszyć. Stanowią dobry materiał na jesienno-zimowe dekoracje wnętrz.

Uprawa jeżówek

W handlu najczęściej spotykane są: jeżówka purpurowa, jeżówka wąskolistna, jeżówka blada. Oprócz tego ogrodnicy mają do dyspozycji całą gamę odmian hybrydowych, które powstały w celu uzyskania nowych barw i oryginalnych form kwiatów. Ogólne wymagania uprawowe tych bylin to w pełni nasłonecznione stanowisko oraz próchnicza, przepuszczalna, żyzna gleba o umiarkowanej wilgotności. Unikamy sadzenia i siania jeżówek w miejscach piaszczystych i zakwaszonych. W sklepach ogrodniczych jeżówki spotkamy w dwóch wariantach: sadzonkach i w nasionach. O ile sadzonki nie są najtańsze, to nasiona można kupić za kilka złotych. Jeżówki, które sami wyhodujemy, lepiej przyjmują się stanowisku stałym i są bardziej odporne. Nasiona wysiewa się do inspektu lub doniczek w marcu. Po mniej więcej dwóch miesiącach sadzonki są gotowe do przeniesienia na miejsce stałe.

Jak pielęgnujemy jeżówki?

Jeżówki nie wymagają wielkiego nakładu pracy. O te jakże dekoracyjne rośliny, nie musimy specjalnie dbać, wystarcza doraźna opieka. Wiąże się to na przykład z podlewaniem w okresowe susze. Niedostatek wody może osłabić kwitnienie, ale nie należy też dopuszczać do zastoju wody. Zalane podłoże przyczyni się do gnicia roślin. Równie ostrożnie postępujemy z nawozami. Jeżówki nie są specjalnie żarłoczne. Dwie dawki nawozu do roślin kwitnących, podanego wiosną i latem, w zupełności wystarczą.

Podobnie jak w przypadku innych bylin, zalecane jest usuwanie przekwitających kwiatów. Zabieg ma na celu skierowanie energii rośliny na wytwarzanie nowych pąków. Jako że jeżówki wykazują bardzo dobrą mrozoodporność, nie ma zbytniej potrzeby okrywania roślin na okres zimy. Jednak młode rośliny i odmiany hodowlane dobrze jest zabezpieczyć warstwą suchej ściółki. Jeżówki są zasadniczo uznawane za zdrowy gatunek. Sporadycznymi problemami mogą być ataki ślimaków lub mszyc oraz choroby grzybowe.  W obu przypadkach kłopot można szybko rozwiązać za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin.

Artykuł sponsorowany