Kwarantanna dla powracających z Indii, Brazylii i RPA. Test zwolni z niej po siedmiu dniach

kwarantanna-brazylii-indii-rpa

Zmienią się zasady obowiązujące osoby powracające do Polski z Indii, Brazylii i RPA. Obowiązkowa będzie dla nich kwarantanna. Zwolni z niej dopiero negatywny wynik testu, który będzie można wykonać po siedmiu dniach izolacji. Celem jest uniknięcie rozwoju ognisk zakażeń nowymi mutacjami SARS-COV2 – zapowiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce wykryto nowe ogniska zakażeń tzw. indyjską mutacją koronawirusa – poinformował Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

“Osoby, u których wykryto mutację indyjską, podróżowała z Indii i poddana była obecnie obowiązującym procedurom przy przekroczeniu granicy. Czyli wykonała test w ciągu 48 godzi, by uniknąć kwarantanny. I ten test miał wynik negatywny. Dlatego też będziemy chcieli zmienić procedury przekraczania granicy w przypadku tych krajów: Brazylii, Indii i RPA” – powiedział minister zdrowia.

Wszystkie osoby powracające z tych krajów będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia z niej za pomocą testu, dopiero po siedmiu dniach będą mogły wykonać test i być zwolnione z kwarantanny.

“Obecnie największym zagrożeniem dla nas są nowe mutacje, dlatego wszystkie siły wytężamy na badanie genomu wirusów i stwierdzenie, z jakimi mutacjami mamy do czynienia. Każda osoba, u której stwierdzona będzie jedna z mutacji: południowoafrykańskiej, indyjskiej czy południowoamerykańskiej, będzie miała wydłużoną kwarantannę, z które zwolni je tylko negatywny test” – dodał Adam Niedzielski.

Czy w nadchodzące wakacje turystyka czarterowa odżyje? [PODCAST #7]

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center