Kulturalna perła architektoniczna w Baku

fot. AG

Najsłynniejsza kobieta architekt, Zaha Hadid była autorką jednej z najbardziej znanych budowli w stolicy Azerbejdżanu. Centrum kulturalne Hajdara Alijewa to wyróżniająca się wśród architektury miasta bryła i jednocześnie jedno z chętniej fotografowanych miejsc.

Autorka projektu została za niego wyróżniona w 2014 roku nagrodą Design Museum’s Design of the Year Award.
Centrum pełni wiele funkcji. W sali koncertowej, wyłożonej białym dębem amerykańskim, odbywają się spotkania artystyczne. W częściach wystawowych zgromadzono na przykład kolekcję instrumentów z całego kraju, artefakty z wykopalisk archeologicznych, miniatury najważniejszych budowli w kraju. Dużą część jednej z kondygnacji stanowi ekspozycja poświęcona życiu patrona centrum – pierwszego prezydenta niepodległego Azerbejdżanu.

fot. AG

Z zewnątrz budynek ma pofałdowane, zaokrąglone kształty. Dach przechodzi w ściany, ściany w trotuar przed centrum. Całość otoczona jest ze wszystkich stron zielonymi trawnikami, co sprawia, że wydaje się spójną kompozycją – przypomina wielki namiot nomadów rozstawiony na łące.

fot. AG

Piers Gough, juror konkursu Design of the Year, powiedzaił o tym budynku: „To piękny budynek. Czysty i seksowny jak biała falująca sukienka Marilyn Monroe.”
Po wejściu do środka, pierwsze wrażenie robi ogrom przestrzeni i wolnego miejsca. Ściany głównego hallu i prawie całego parteru są puste, sam hall wielki i wysoki. W jednej z bocznych sal – wystawa czasowa. Ostatnio – brazylijskiej artystki, specjalistki street art, autorki murali – Niny Pandolfo.

fot. AG

Na wyższej kondygnacji na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych możemy obejrzeć miniatury najważniejszych dzieł architektonicznych z całego Azerbejdżanu – odtworzono tutaj najsłynniejsze zabytki sakralne i świeckie oraz nowoczesne budynki, z powodu których Baku nazywane jest małym Dubajem..

fot. AG

Tuż obok kolekcja tradycyjnych ubiorów oraz multimedialna wystawa instrumentów ludowych – gdy staniemy przed którymkolwiek, usłyszmy muzykę na nim graną.
Dalej możemy obejrzeć efekty praca archeologicznych oraz przykłady słynnych dywanów i makat azerskich.

Kondygnację niżej stoi kilka dawnych limuzyn rządowych, mercedesy i ZIŁ41047 – duma sowieckiej motoryzacji. Wreszcie na koniec zaglądamy do części poświęconej prezydentowi Alijewowi. Kontrowersyjna postać, były oficer armii sowieckiej i KGB, jest tutaj wielbiony. To on wyniósł Azerbejdżan na tak wysoka pozycję polityczna w tym regionie. Zdjęcia na wystawie pokazują jego w różnych okresach życia (sporo w mundurach byłego Związku Radzieckiego), jest dużo fotografii i filmów dotyczących historii całego kraju. Dotknięciem dłoni do interaktywnej księgi oglądamy kolejne strony swoistej encyklopedii poświęconej jednemu człowiekowi. W innym miejscu możemy obejrzeć – również po zbliżeniu dłoni – zdjęcia wielkich polityków, którzy spotykali się z patronem wystawy.

fot. AG

W sumie zwiedzanie centrum zajmuje nieco ponad godzinę. Wystawy dają pewną dawkę wiedzy o kraju, wnętrze wymusza podziw dla projektantki. Warto tutaj zajrzeć.
Do Baku najwygodniej dolecieć samolotem PLL LOT z Warszawy. Narodowy przewoźnik zainaugurował loty między obu stolicami w sobotę 28 maja i w tym sezonie chce przewieźć na tej trasie 20 tysięcy pasażerów.

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Muzeum książek mniejszych od liter