Kraina Górnej Odry – prężna marka turystyczna

Spływ kajakowy Rudą /fot. M. Giba

Kraina Górnej Odry to najmłodsza marka turystyczna regionu i część województwa śląskiego nazywana jednocześnie zielonymi płucami Śląska. Nie bez przyczyny. Rozległe lasy będące pozostałością prastarej puszczy, pokrywają większą część Krainy Górnej Odry. Tworzą one, wraz rezerwatami przyrody oraz licznymi na tych terenach stawami hodowlanymi, zalewami i rzeką Odrą oraz jej dopływami, unikatową przyrodniczo-krajobrazową mozaikę, gotową na odkrycie o każdej porze roku. W tej południowo-zachodniej części województwa śląskiego, druga co do wielkości rzeka Polski – Odra, wytyczyła oś, zwracając przy tym uwagę na przyrodnicze jej piękno. 

Co zobaczyć w Krainie Górnej Odry?

Kajaki na rzekach Rudzie i Odrze, rozległe obszary Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, wodne atrakcje jeziora Rybnickiego, Graniczne Meandry Odry, szlak wież widokowych, czy Zaczarowany Ogród w Arboretum Bramy Morawskiej – to tylko niektóre z wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć.

fot. M.Giba

Kraina Górnej Odry stawiana na połączenie bogactwa przyrodniczego z obiektami historycznymi takimi jak Zamek Piastowski w Raciborzu, pocysterski Zespół Pałacowo – Parkowy w Rudach, czy rozrywkowymi takimi jak Westernowy Park Rozrywki Twin Pigs w Żorach.   Wyjątkowość i atrakcyjność Krainy Górnej Odry, pozwala wierzyć, że czwarty tytuł Polskiej Marki Turystycznej w śląskim – to tylko kwestia czasu.

Festiwal Górnej Odry – jedną z kluczowych imprez w Śląskim

Jak więc poznawać te malownicze tereny Województwa Śląskiego? Najlepiej osobiście. Między innymi podczas Festiwalu Górnej Odry – jednego z kluczowych wydarzeń w regionie odbywającego się każdego roku w ostatni weekend czerwca. Ta trzydniowa impreza otwiera sezon letni w regionie.

Festiwal Górnej Odry /fot. Lighthouse media

Festiwal Górnej Odry w 2022 roku to ponad 130 wydarzeń odbywających się w 19 lokalizacjach w całym regionie. Atrakcje i  wydarzenia skupiają się wokół tematyki wodnej jeżeli więc woda to twój żywioł, Festiwal Górnej Odry to must have w kalendarzu czerwcowych wydarzeń na 2023.  W programie Festiwalu na stałe zagościły: regaty na Jeziorze Rybnickim, wyścigi smoczych łodzi, spływy kajakowe, spektakle teatralne na wodzie,  koncerty i biesiady szantowe, koncerty połączone z przestrzennymi pokazami laserowymi, liczne wydarzenia muzyczne oraz atrakcje dla całych rodzin! Jedną z tych najbardziej spektakularnych – są Pływadła, czyli ponad 40 kilometrowy spływ rzeką Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla, fantazyjnie i kreatywnie zbudowanymi na tę okoliczność jednostkami pływającymi.

W 2022 roku w festiwalu wzięło udział 78 tys. odwiedzających (dane wg badania z telefonii komórkowej). To ponad 123 tysiące wizyt w obiektach biorących udział w wydarzeniu. Wśród uczestników tej edycji imprezy około 20% stanowili turyści zagraniczni co świadczy o jej popularności nie tylko wśród turystów z Polski.

Do Festiwalu Górnej Odry zdążyli się przyzwyczaić nie tylko mieszkańcy regionu, ale też turyści z całej Polski. Już od pierwszej edycji Festiwal dołączył do grona największych turystycznych imprez województwa śląskiego, takich jak Juromania – święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki, czy Festiwal Śląskie Smaki – święto Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki.

Najlepszy Produkt Turystyczny Polski 2022 – Festiwal Górnej Odry?

Festiwal Górnej Odry otrzymał regionalną nominację do Certyfikatu POT oraz Certyfikatu Internautów w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2022. Głosowanie rusza w poniedziałek 17 października 2022. Wszystkie ręce na pokład!